AP’nin Türkiye raporu Parlamento’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edildi

Avrupa Parlamentosunun (AP) 2019-2020 Türkiye raporu, Parlamento’nun Dış İlişkiler Komitesi’nden geçti.

AP’nin Türkiye raporu Parlamento’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edildi

Rapor için komitede dün yapılan oylamanın sonucu açıklandı. Parlamentodan yapılan açıklamaya göre, raportör Nacho Sanchez Amor tarafından hazırlanan rapor, komitedeki oylamada 49’a karşı 4 oyla kabul edildi. 14 milletvekili çekimser kaldı.

Raporda Türkiye’ye Avrupa Birliği (AB) ile daha yakın bir ilişki istediğini samimi şekilde göstermesi çağrısı yapıldı. Son yıllarda AB-Türkiye ilişkilerinin en düşük seviyeye indiği belirtilen raporda, Türkiye’nin hukukun üstünlüğü ve temel haklar konularında AB’nin endişelerini gideremediği savunuldu, bunun da üyelik sürecini olumsuz etkilediği ifade edildi.

AP milletvekilleri, ilişkilerde olumsuz trendin devamı halinde AB Komisyonu’ndan Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin askıya alması için tavsiyede bulunmasını talep etti.

Raporda AB’nin “bölgedeki istikrar için önemli bir ortak” olan Türkiye ile gerçek ve etkili bir diyalog için sürdürdüğü diplomatik çabalar memnuniyetle karşılandı. Ayrıca Türkiye’nin 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaparak önemli bir rol oynamaya devam ettiği vurgulandı. Bu kapsamda AB’nin Türkiye’deki Suriyelilere yardımlarının sürmesi istendi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X