‘Araç yenileme işlemi 3 yıla yayılsın’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ticari araçların ÖTV’siz yenilenmesine yönelik düzenlemenin 3 yıla yayılması halinde daha faydalı olacağını belirtti.

‘Araç yenileme işlemi 3 yıla yayılsın’

Palandöken, yaptığı açıklamada, söz konusu tasarıda ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı, kamyon, kamyonet ve özel halk otobüsünün ÖTV’siz yenilenmesi için 30 Haziran 2017’ye kadar süre tanındığını hatırlattı.

Araç yenileme süresinin 3 yıla yayılmasının daha faydalı ve hakkaniyetli olacağını ifade eden Palandöken, “Hem de otomobil fabrikaları yeterince araç üretebileceklerdir. Ancak süre çok kısa. Bu kadar kısa sürede otomotiv fabrikaları araç üretemeyeceği gibi daha birkaç yaşında taşıtı olan esnaflar da araçlarını yenileme hakkını kullanamayacaklar. Bu nedenle süre 3 yıla yayılırsa hakkaniyet açısından da ekonomiye sağlayacağı katkı açısından da olumlu olacaktır’ dedi.

Düzenlemeden yararlanmak isteyen ancak mali imkanı olmayan şoför esnafı için kredi sağlanmasının önemine dikkat çeken Palandöken, ÖTV indiriminin hurda teşviki ile desteklenmesi halinde sonuçlarının çok daha olumlu olacağını vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X