Arazi çatışması: 6 ölü

Arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan ve 3 saat süren çatışmada 4 köylü ve 2 saldırgan öldü.

Arazi çatışması: 6 ölü

Filipinler’de Cotabato eyaletine bağlı Maybula köyünde arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan çatışmada 6 kişi öldü.

Tulunan polisinden Ronnie Dillera, olayların başlamasıyla 200’den fazla kişinin bölgeden kaçtığını, çatışmalar neticesinde 4 köylü ve 2 saldırganın öldüğünü belirtildi.

Dillera, ölenlerden 3’ünün cesedinin Filipinler polis merkezine getirildiğini söyledi.

Kidapavan’daki DXND radyosu, çatışmanın muz tarlasında çalışanlara silahlı bir adamın ateş açmasıyla başladığını bildirdi. Moro İslami Kurtuluş Cephesi üyesi oldukları tahmin edilen 30’dan fazla silahlı kişinin de karıştığı çatışmanın 3 saat sürdüğü kaydedildi.

Filipinler’in güneyindeki Müslüman direniş hareketi Moro İslami Kurtuluş Cephesi, 27 Mart 2014’te Bangsamoro Barış Anlaşması’nı imzalamıştı. Tarihi anlaşma kapsamında taraflar, silahlarını 16 Haziran’da sembolik olarak bırakmıştı. Çalışmaları sürdürülen “Bangsamoro Temel Yasası”, Filipinler meclisinden geçtiğinde Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi’nin yerini alacak Bangsamoro Siyasi Birimi vilayetlerinin belirlenmesi için halk oylamasına gidilecek. 2016’da yapılacak seçimlere kadar yönetimi bir geçiş otoritesinin üstlenmesi planlanıyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X