Argun: “Fotoğraf aile bağlarını güçlendiriyor”

Yeşim Tekstil Kadın ve Çocuk Kulübü’nün, Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte hayata geçirdiği ‘Kelebeğin Dünyası’ projesi çerçevesinde, Yeşim Tekstil Gezi, Eğlence ve Sanat Kulübü organizasyonuyla Fotoğraf Sanatçısı Demet Argun Yeşimliler’le bir araya

Argun: “Fotoğraf aile bağlarını güçlendiriyor”

“Fotoğraf çekmenin püf noktaları” başlıklı söyleşisiyle, günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olan fotoğraf çekme konusundaki bilgi ve tecrübelerini Yeşimli çalışanlarla paylaşan Demet Argun, “Teknolojinin gelişmesiyle fotoğraf çekmek gündelik hayatımızda önemli bir yere sahip oldu. Sosyal medya artık hayatımızın önemli bir parçası ve fotoğraf hayatımızda hiç bu kadar büyük yer kaplamamıştı. Yalnızca Facebook’a günde 350 milyon fotoğraf yükleniyor. İnternete bir kez yüklenen şey orada kalmaya devam ediyor. Bu sebeple kendimize dair yaptığımız paylaşımlara daha özen göstermekte fayda var” diye konuştu.

Kadın ve erkeklerin fotoğrafa bakış açısının farklı olduğuna dair görüşlerini de aktaran Argun, “Kadınların yapıları gereği daha duygusal olması ve anıları düzenli olarak hatırlıyor olması fotoğrafı daha çok sevmelerine ve değer vermelerine yol açıyor. Durum tam da böyleyken, önemli günlerde fotoğraf çektirmek istemeyen bir eş, fotoğraf çektirmemeyi başarsa bile bu durumu ömür boyu hatırlamak durumunda kalıyor. Kadın eşine o mutlu günde neden bir fotoğrafı olmadığını sürekli hatırlatıyor. Fotoğrafçı olarak çok sık deneyimlediğim bir durum şu ki; Sahip olunan güzel ve duygu yüklü fotoğraflar aile içi bağları güçlendiriyor. Aile olarak yaşanan zorlukların daha kolay üstesinden gelinmesine yardımcı oluyor. Çünkü aile bireyleri sahip oldukları değerleri fotoğraflar yardımı ile daha sık hatırlıyorlar” dedi.

“FOTOĞRAF ÇEKMEDEN ÖNCE DÜŞÜNÜN”

İyi fotoğraf çekmenin bir çok püf noktası olduğunu belirten Argun, bu konudaki görüşlerini ise şu sözlerle ifade etti: “Fotoğraf çekmeden önce mutlaka düşünün ve planlayın. Fotoğrafın çekileceği mekana ve ışığa önceden bakın. İnsan gözünün gördüğü ile makinanın çektiği görüntü arasında farklar var. Eğer arka plan flu olsun istiyorsanız, objenizi arka plandan uzaklaştırıp kendiniz objenize yaklaşın. Işığın nereden geldiğine bakın. Eğer ışık kaynağı fotoğraf karesine giriyorsa fotoğrafınız daha karanlık çıkacaktır. Objenizin arkasına dikkati dağıtacak birşey denk gelip gelmediğine bakın.”

Söyleşi sonunda katılımcıların sorularını da cevaplayan Demet Argun’a Yeşim Tekstil Gezi ve Eğlence Kulübü lideri Fazlı Sarsıcı tarafından bir teşekkür plakedi de takdim edildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X