Arınç`tan göç uyarısı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, IŞİD`den kaçan 4 bin kişi için sınırları açtıklarını belirterek, “Sınırlar tamamen açılacak olursa ve oradan binlerce insan gelirse bu Türkiye için maddi ve manevi açıdan bir yıkım olabilir” dedi.

Arınç`tan göç uyarısı
HABERİ PAYLAŞ
SEYİT GÜNDOĞAN
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, OLAY TV canlı yayınında Mustafa Özdal’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
Suriye’deki IŞİD teröründen kaçan ve sınırlar açılarak Türkiye’ye alınan mültecilerle ilgili konuşan Arınç, “IŞİD, çok acımasız cinayetler işleyen bir terör örgütü. O bölgede IŞİD’ın uyguladığı vahşetin yaydığı korku var. Bu kadar insan ölüm korkusuyla Türkiye’ye sığındı. Onlara kucak açtık. Kolay bir karar değil. Gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra sınırları açtık. Sınırlar tamamen açılacak olursa ve oradanbir akım arkadan binlerce insanı getirecek olursa ki bu korkunç bir rakam, bu Türkiye için hem maddi hem de manevi açıdan bir yıkım olabilir. Kendi topraklarımızı mümkün olduğu kadar güvenli hale getirmemiz lazım. Hepsi bir planlamanın içerisinde. Bu yönde bizim hükümet olarak Türkiye’ye zarar vermeyecek B ve C planlarımız var. Bizi kurtar diyene, aman dileyene kucağımızı açmak durumundayız. Şimdiye kadar 1 milyonu aşkın mülteciye kucağımızı açtık.
 
Bunlar Türkiye yerine Fransa’ya Almanya’ya gitseydi, kapılarını kapatırdı. ‘Ne yaparlarsa yapsınlar, ölürlerse ölsünler, başlarının çaresine baksınlar’ derlerdi. Ama biz böyle bir millet değiliz. IŞİD’in bölgedeki ilerleyişini de adım adım takip ediyoruz. Bugünkü olaylar şaşırtıcı değil. Gelişmeleri sürekli takip ediyorduk. Dışarıda IŞİD tek terör örgütü değil. Türkiye’yi tehdit eden onlarca örgüt var. Türkiye’nin güvenliği için bunları da bir plan çerçevesinde takip ediyoruz. İyi kaptan, fırtınalı havada da gemisini yüzdürendir. Gerek önceki Başbakanımız ve şu anki Cumhursbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, gerekse bugünkü Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile hümetimiz ve güvenlik güçlerimiz bu konularda tecrübeli ve cesur kararlar alacak noktadadır” diye konuştu.
 
“ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞARIYA ULAŞACAK”
 
Çözüm sürecinde gelinen noktayı da değerlendiren Arınç, artık bu işin silahla ve şiddetle çözülmeyeceğinin anlaşılmasından sonra çözümü böyle bulabildiklerini söyledi. Şehit anneleri başta olmak üzere, gazilerin ve canı yanan herkesin kanın durmasını isteğini vurgulayan Arınç, “Şehit cenazeleri bitti. Ama başka olaylar oluyor. Yol kesme, okul yakma gibi. Artık bunlara izin vermeyeceğiz” dedi.
 
“AİHM’İN KARARINI İNCELEYECEĞİZ”
 
AİHM’nin din dersleriyle ilgili kararını da yorumlayan Arınç, “Laik demokratik hukuk devleti olarak AİHM’nin kararını iyice inceledikten sonra haklı olduğuna karar verirsek, gerekli düzenlemeyi yaparız. Benim Bülent Arınç olarak şahsi düşüncem, bu tür bir dersin çocuklarımızın en basit dini bilgileri öğrenmesinin faydalı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
“HEDEFİMİZ 2023”
 
2015 genel seçimlerinde izleyecekleri yol hakkında da bilgi veren Arınç, “Bu hükümet 8 aylık bir hükümet değil, kalıcı bir hükümettir. 2015 seçimlerini kazanarak 2019’a, 2019’u kazanarak 2023’e kadar gidecektir. İktidar olmaya mecburuz. İlk hedefimiz tek başına iktidar, sonra Meclis’te 367 milletvekilini bulmak ve yeni anayasayı yapmak. Türkiye 2015 ile 2019 arasında pik yapacak ve 2023’te uçacak. Bursa’ya gelince. Kendimi Bursa’ya borçlu hissediyorum. Bursa’da biz en az 13 milletvekili alamazsak kusuru kendimizde arayalım” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X