‘Artık geleceğe kilitlenme zamanıdır’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rejim endişelerini gündemimizden çıkarmalıyız. Artık geleceğe kilitlenme zamanıdır, bunu başarmamız lazım” dedi.

‘Artık geleceğe kilitlenme zamanıdır’

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 77. yılı dolayısıyla, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından ATO Congresium’da “Atatürk’ü Anma Töreni” düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, vefatının 77. yıl dönümünde Kurtuluş Savaşının Başkomutanı, Cumhuriyetin banisi, ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle yadettiğini belirterek, Gazi Mustafa Kemal ile birlikte ahirete intikal eden tüm şehit ve gazileri de minnetle andığını söyledi.

Türkiye’nin millet olarak tarihin derinliklerine uzanan çok köklü bir geçmişi olduğunu, medeniyet ve kültür bağları bakımından çok farklı istikametlere uzanan bu tarihin en iyi şekilde araştırmak gerektiğini belirten Erdoğan, “Cumhuriyeti savunurken ne Osmanlıyı ne Selçukluyu bir kenara koyamayız, reddedemeyiz” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti 78 milyonun tamamının sahip çıktığı devletimizin adı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti, 78 milyonun tamamının sahip çıktığı, benimsediği, kendini vatandaşı olarak gördüğü devletimizin adı” diyerek, bundan geriye gidişin asla söz konusu olmadığını vurguladı.

“Demokrasi, insan hakları, hukuk devleti ilkeleri konusunda da en küçük bir şüphe, en küçük bir tehdit söz konusu değildir, yoktur. Bu konuda da geriye gidiş kesinlikle söz konusu olamaz” ifadesini kullanan Erdoğan, “Cumhuriyetin ilk dönemindeki hassasiyetleri ve endişeleri anlıyorum. Bu endişelerin ürünü olan pek çok uygulamanın Cumhuriyetin benimsenmesi ve güçlenmesi sürecini uzattığını da kabul etmek durumundayız, ama artık bunları geride bırakmamız gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 92 yıllık tarihinin en büyük başarılarının son 13 yılda hayata geçirildiğini belirten Erdoğan, “Peki bu dönemde Cumhuriyetimiz en küçük bir kayıp yaşadı mı? Böyle bir tehdide maruz kaldı mı? Öyleyse artık rejim endişelerini gündemimizden çıkarmalıyız. Bunları konuşarak birbirimizi yormaya gerek yok. Artık geleceğe kilitlenme zamanıdır. Bunu başarmalıyız. Uzun yıllar boyunca bu endişeyi kendisine siper ederek ülkenin ve milletin adeta kanını, iliğini sömüren milleti, tahkir ederek vesayet düzenlerini sürdürmek isteyenlerin foyası ortaya çıktı” değerlendirmesinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X