Asırlardır gölgesinde ağırlıyor

Uludağ’ın eteğinde Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine tanıklık eden 610 yaşındaki tarihi İnkaya Çınarı, her biri bir ağaç kadar dallarıyla ve yapraklarıyla sıcak havalarda gölgesine sığınan yerli ve yabancı turistleri serinletti.

Asırlardır gölgesinde ağırlıyor

Gördüğü Bursa manzarası ile insanı büyükşehir yaşamının keşmekeşinden, stresinden uzaklaştıran, dallarının altında yüzlerce kişiyi ağırlayacak çay bahçesi bulunan İnkaya Çınarı, kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta Uludağ eteklerinde yer alıyor.

 

Yerli ve yabancı turistlerin Bursa’ya geldiklerinde uğramadan, gölgesinde çay yudumlamadan gitmediği dev çınar, 610 yıllık geçmişiyle Bursa’nın simgesi haline geldi.

 

Sıcak havalarda gölgesinde serinleyenlerin asırlardır çay eşliğinde hoş sohbetler ettiği İnkaya Çınarı, 10 metrelik gövde çevresi ve 37 metrelik uzunluğuyla yıllara meydan okuyor.

 

Dallarının altında dinlenip, köy kahvaltısı yapan, Uludağ eteklerinde yetişen meyvelerden yiyen turistler, her gelişlerinde bu dev çınarın gölgesinde oturmadan edemiyor.

 

Adını çınardan alan İnkaya Mahallesi’nin sakinleri, yaptıkları el işlerini, bahçesinde ya da tarlasında yetiştirdiği meyve ve sebzeleri de çınarın etrafında kurduğu tezgahlarda ziyaretçilere satarak aile bütçesine de katkıda bulunuyor.

 

Dallarının kalınlığı bile 4 metreyi bulan Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biri kabul edilen İnkaya Çınarı’nın işletmecisi Yılmaz Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çınarın etrafındaki işletmelerin 55 yıldır faaliyette olduğunu söyledi.

 

Özdemir, 610 yıllık tarihi çınarın görüntüsüyle ziyaretçileri büyülediğini belirterek, ”Osmanlı’dan kalan bir eser. Çevresindekilere göre baktığımızda içi dolu çürümemiş tek çınar diyebilirim. Biz ailece burayı yarım asırdır işletiyoruz. Her sezon yaklaşık 50 bin kişiyi ağırlıyoruz.” ifadesini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X