‘Aşk Çeşmesi’ne atılan paralara belediye el koydu

Yüklü bir borcun altında olan Roma Belediyesi, başkentin simgelerinden olan Türkçe’de “Aşk Çeşmesi” olarak anılan Trevi Çeşmesi’ne dilek dileyerek atılan ve hayır kurumlarına bağışlanan bozuk paralara el koyma kararı aldı.

‘Aşk Çeşmesi’ne atılan paralara belediye el koydu

Şimdiye kadar Roma’daki tarihi eserlerin havuzlarına dileklerin gerçekleşmesi niyetiyle atılan paralar, kentteki kültürel mirasın korunması için harcanıyor.

Türkçe’de “Aşk Çeşmesi” olarak anılan Trevi’ye sadece geçen yıl 1 milyon 400 bin Euro tutarında bozuk para atıldı. Alınan yeni bir kararla Trevi’nin geliri, 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren doğrudan belediyenin kasasına gidecek.

Roma Belediyesi’nin, 7 milyar Euro civarında borcu olduğu öne sürülürken, bazı haber siteleri bu haberi okuyucularına, “bozuk para devrimi”, “tarihi çeşmenin hazinesinin yönetimi el değiştiriyor” ve “(Virginia) Raggi’nin küçük hazinesi” gibi yorumlarla duyurdu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X