Askere yeni yetki ve yasal koruma

Terörle mücadelede yeni bir dönem başlatmaya hazırlanan AK Parti hükümeti, PKK’nın tüm gücünü en kuvvetli askeri yöntemlerle yok etmek için son hazırlıklarını yapıyor.

Askere yeni yetki ve yasal koruma

Bugüne kadar Başbakan’ın yazılı emriyle terörle mücadele operasyonlarını yürüten TSK, teröristle en etkili mücadele için yeni bir yasal yetki ve korumayla donatılacak. Yeni kanunda askerlere işledikleri iddia edilecek suçlara karşı koruma getirilecek.

HÜKÜMET YETKİYİ SONA ERDİREBİLİR

Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlık tarafından taslağı hazırlanan yeni kanun tasarısının 2 önemli boyutundan biri yetkilendirme. Aynı sınır ötesi tezkelerinde olduğu gibi yetkilendirmenin süresi, hangi bölgelerde geçerli olacağı yeri ve hangi yöntemleri kapsayacağı ayrıca düzenlenecek. Yasa metnine, “Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu’nun kararı, Başbakan’ın direktifi ile terör tehditi ile karşı karşıya kalınan (belirlenecek) bölgelerde, (belirlenecek) yöntemlerle, (belirlenecek) sürede mücadele yapmaya yetkilidir” ifadesinin konulması planlanıyor. Terör tehditine karşı olan bu yetkinin, istenildiğinde siyasi otorite tarafından sona erdirilmesi mümkün olacak.

ASKERİN YALAN BEYANLARLA YARGILANMASI ÖNLENECEK

Söz konusu yasa tasarısının diğer boyutu ise güvence. Yasa metninde, teröristle mücadelesi sırasında askere, işlediği iddia edilebilecek suçlara karşı koruma sağlanıyor. İlerleyen yıllarda görevi sebebiyle suçlanabilecek askerlerin yargılanabilmesi için soruşturma izni, Milli Savunma Bakanı veya İçişleri Bakanı onayına bağlanacak. Burada da amaç, “Askerin yalan beyanlarla yargılanmasının önüne geçmek” olarak özetleniyor. Çalışmalarda sona gelinirken, önümüzdeki günlerde taslağın açıklanması planlanıyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X