Askeri casusluk davasında flaş gelişme!

Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi, “İzmir’deki askeri casusluk davasının” iddianamesini hazırlayan savcı Zafer Kılınç ve hakim Serdar Ergül hakkında yurtdışına çıkış yasağı kararı verdi.

Askeri casusluk davasında flaş gelişme!

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa, “İzmir’deki askeri casusluk davasının” iddianamesini hazırlayan savcı Kılınç ve tutuklama kararını veren hakim Ergül hakkındaki inceleme kapsamında, “yurtdışı çıkış yasağı” getirilmesi için Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. 

Başvuruyu değerlendiren mahkeme, Kılınç ve Ergül hakkında “yurtdışı çıkış yasağı” kararı verdi.

Davanın geçmişi

TMK 10. maddesiyle görevli Savcı Zafer Kılınç’ın “askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma” suçlamasıyla 49’u muvazzaf asker 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede, sanıklar hakkında 2 yıl ile müebbet hapis arasında değişen cezalar istenmişti. 

İddianamede adı geçen 831 mağdurdan, aralarında devlet memuru, asker ve MİT mensubunun da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından fişlendiği iddia edilmişti. 

Örgüt lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verileri kaydetmek, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek” suçlarından müebbet ve dokuzar yıl, sanıklar arasındaki Donanma Komutanı Oramiral Koramiral Veysel Kösele (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı) hakkında da “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek” suçlamasıyla 2 ila 6 yıl hapis cezası talep edilmişti. 

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesinde 16 Nisan 2013’te görülmeye başlanan davada bugüne kadar 44’ü, Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından olmak üzere tutuklu 69 sanık tahliye edilmişti. 

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ardından davanın İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesi kararlaştırılmış, 5’i asker 10 tutuklunun da bu mahkemece tahliye edilmesiyle 357 sanıklı davada tutuklu kalmamıştı. 

Milli Savunma Bakanlığının 20 Ekim 2014’te görülen duruşmadaki müdahillik talebi, “suçtan zarar görme ihtimali bulunduğu” gerekçesiyle kabul edilmişti. 3 yıllık yargılama sonunda mütalaasını okuyan Cumhuriyet Savcısı Ali Ertan, dijital verilerin delil niteliği bulunmadığı ve iddianamede ileri sürüldüğü gibi ortada örgütün varlığına dair kanıt olmadığını ifade ederek, tüm sanıkların “örgüt” suçundan beraatini istemişti.

HSYK 2. Dairesi, geçen hafta, davanın iddianamesini hazırlayan savcı Zafer Kılınç ve tutuklama kararı veren hakim Serdar Ergül’ü geçici olarak görevden uzaklaştırmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X