Assange teslim olabilir

ABD hükümeti ve ordusuna ait gizli belgeleri sızdırarak adını duyuran WikiLeaks kurucusu Julian Assange, BM’nin, hakkındaki gözaltı kararını haklı bulması durumunda Londra’da sığındığı Ekvador Büyükelçiliği’nden çıkıp teslim olacağını açıkladı.

Assange teslim olabilir
HABERİ PAYLAŞ

WikiLeaks kurucusu Julian Assange, hakkındaki davayı inceleyen Birleşmiş Milletler paneli kendisini suçlu bulursa, Haziran 2012’de sığındığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nden ayrılıp teslim olacağını açıkladı. 44 yaşındaki Avustralyalı, İsveç’te tecavüz suçlamasıyla aranıyor.

Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Assange, “Birleşik Krallık ve İsveç’e karşı olan davayı kaybedersem, Cuma günü öğle saatlerinde elçilik binasından ayrılacağım ve İngiliz polisine teslim olacağım. Zira bu durumda temyiz ihtimali kalmıyor” dedi.

Ancak Assange haklı bulunması hâlinde ise pasaportunun iade edilmesini ve hakkındaki gözaltı kararlarının iptal edilmesini istiyor. Assange, İsveç’in kendisini ABD’ye iade etmesinden ve WikiLeaks belgelerini yayınladığı için burada yargılanmaktan endişe ediyor.

Söz konusu belgeler, ABD hükümeti ve ordusunun yasa dışı faaliyetlerini ortaya koyan gizli kanıtlardı. Assange, bu kanıtları 29 Kasım 2010’da sızdırarak bütün dünyanın dikkatini üzerine çekmişti.

Julian Assange, Haziran 2012’de Ekvador büyükelçiliğine sığındı. O tarihten beri Londra polisi elçiliği çember içine alıp kuş uçurmadı. Assange, İsveç’in iddialarını reddediyor ve ifadesinin alınması için gözaltına alınmasına gerek olmadığını savunuyor. 

Assange ayrıca Ekvador Büyükelçiliği’nde kaldığı sürenin ev hapsinden de düşülmesini istiyor. Özgürlüklerinden mahrum bırakıldığını, güneşe ve temiz havaya hasret olduğunu söyleyen Assange, kronik omuz ağrıları için de hastaneye gidemiyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X