Atak helikopterine ‘ağır ağabey’ geliyor

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, ATAK helikopterinin de ağabeyi olacak, daha ağır, daha atak bir helikopterin tasarım işlemlerinin başladığını bildirdi.

Atak helikopterine ‘ağır ağabey’ geliyor
HABERİ PAYLAŞ

Demir, Alp Havacılık tesisinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Alp Havacılık’ın da görev alacağı Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında, 6 ayrı kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda, 2 farklı konfigürasyonda, 109 adet helikopterin tedarik edilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Helikopterlerin hizmete girme tarihinin 2021 olduğunu belirten Demir, ‘Her ne kadar sözleşme takvimleri böyle olsa da teslimatların öne çekilmesi için tüm taraflar özverili şekilde ellerinden gelen gayreti gösteriyor’ dedi. Türkiye’nin bu tür projelerle adım adım kendi helikopterini yapmaya doğru gittiğini vurgulayan Demir, özgün helikopter programının gayet başarılı sürdüğünü ifade etti. Demir, ‘Buna ilaveten 10 ton sınıfında genel maksatlı tipi bir helikopter tasarımı projemizin başladığını, bunda da Sikorsky veya diğer ortakların her zaman yer alabileceklerini belirtiyorum. Atak helikopterimizin ağabeyi olacak, daha ağır, daha atak bir helikopterin tasarım işlemlerinin de başladığını müjdelemek istiyorum’ diye konuştu.

Tamamen yurt dışı kaynaklardan bağımsız, yerli bir ATAK helikopteri geliştirmek üzere teklif edilen ATAK-2 projesiyle 6 ton sınıfında bir helikopter hedefleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X