Atambayev: Türkiye, Rusya’dan özür dilesin

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak kriziyle ilgili olarak,Türkiye’nin Rusya’dan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Atambayev: Türkiye, Rusya’dan özür dilesin

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, bugün gerçekleştirdiği yıl sonu değerlendirme basın toplantısında, Türkiye’nin Rusya’nın Su-24 uçağını düşürerek hata yaptığını söyledi. Kırgız lider, Türkiye’nin Rusya’dan düşürdüğü uçak için özür dilemesi gerektiğinin altını çizdi. 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Atambayev , 17 saniyelik hava sahası ihlali için, uzun yıllar boyu kurulmuş dostluk ilişkisini bozmanın yanlış bir karar olduğunu belirterek, “Kırgızistan’ın sınırlarını da komşu ülkelerin uçakları tarafından saniye değil, saatlerce ihlal edildiği zamanlar çoktur. Ama biz onları vurmuyoruz. Bizim için barış ve huzur önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Ayırca, Atambayev Türkiye’nin yaptıkları için özür dilemesi durumunda Rusya’nın da özürü kabul edeceğini umduğunu belirtti. 

Atambayev, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de görüştüğünü ifade etti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X