Ateşkes umudu

Suriye’de ateşkes umudu doğdu. ABD ve Rusya Suriye konusunda anlaşmaya vardı. Taraflara yarından itibaren ateşkes çağrısı yapıldı.

Ateşkes umudu

Uzun görüşmelerin ardından ABD ve Suriye konusunda anlaştı.

İsviçre’nin Cenevre kentindeki President Wilson otelinde biraraya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de çatışmaların durdurulması amacıyla ülke genelinde ateşkesin 12 Eylül’de Kurban Bayramı ile başlaması konusunda anlaşmaya vardı.

Bakan Lavrov ve John Kerry görüşmenin ardından basın toplantısında açıklamalarda bulundu.  Kerry ve Lavrov anlaşmanın 5 yıldan uzun bir süredir devam edene Suriye’deki iç savaşın da bir dönüm noktası olabileceğini belirtti.

ÇOK YÖNLÜ DİPLOMASİ

Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry anlaşmanın başarılı olması için Suriye’deki  tüm tarafların  üzerine düşeni yapması gerektiğini  söyledi.

Suriye muhalefeti Şam yöretiminin anlaşmayı ciddiye aldığı takdirde  anlaşma şartlarına uyacağını açıkladı.

Kerry, yeni planın çok yönlü diplomatik çabaların kök salmaya başlaması anlamına gelebileceğini ifade etti.

Muhalif grupların kendilerini olabildiğince Nusra ve IŞİD’den soyutlaması gerektiğine dikkat çeken ABD’li bakan, planın başarıya ulaşması durumunda Rusya ve ABD’nin ateşkesin başlamasından bir hafta sonra ortak bir merkezde bir araya geleceklerini ve El Nusra ile IŞİD’e yönelik ortak mücadelenin bu merkezden yürütüleceğini kaydetti.

MOSKOVA ŞAM’I BİLGİLENDİRDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da  anlaşmayla ilgili Şam’a bilgi verdiklerini ve Esad’ın da üzerine düşeni yapacğını ifade ettiğini söyledi

Şubat ayından bu yana devam eden taraflar arasındaki görüşmelerin sonuçlanması beklenenden uzun sürdü. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bütün anlaşma gecikmelerine sebep olarak Amerika’yı gösterdi. Bu güne kadar yaptığımız görüşmelerde Kerry alınan bütün kararları Washington’a bildireceğini ve onların bu aldığımız kararları gözden geçirilmesini istemesinin gecikmelerin kaynağı olmuştur’ dedi  Gecikmelerden dolayı üzgün olduğunu belirten Lavrov, ‘beklemekten başka yapacak bir şeyimiz yok’ dedi. 

JOLİE’DEN SURİYE ÇAĞRISI 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Suriye krizine köklü çözüm bulunması çağrısında bulundu.

Jolie, Ürdün’deki  El-Ezrak Mülteci Kampı’na gerçekleştirdiği ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, ‘Dünya liderleri Suriye krizine köklü bir çözüm bulmalı’  dedi.

Jolie, Ürdün halkını da komşu Suriye halkına gösterdiği insanlık ve sevgiden ötürü takdir ettiğini dile getirdi.

Suriye ile 375 kilometre sınırı bulunan Ürdün’ün yaklaşık bir milyon 390 bin Suriyeliyi barındırdığı belirtiliyor. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X