Ateşkese rağmen çatışmalar sürüyor

Ukrayna’nın doğusundaki ateşkese rağmen ayrılıkçılarla çıkan çatışmalarda 14 Ukrayna askerinin yaşamını yitirdiği, 172 askerin de yaralandığı bildirildi.

Ateşkese rağmen çatışmalar sürüyor

Doğudaki ayrılıkçılara karşı operasyonların yönetildiği Terörle Mücadele Merkezi Sözcüsü Andrey Lysenko, son 24 saatte çıkan çatışmalarda 14 Ukrayna askerinin yaşamını yitirdiğini, 172 askerin ise yaralandığını açıkladı. Lysenko, doğuda ateşkes sürecinin başlamasından bu yana ayrılıkçıların 253 kez ateşkesi ihlalinde bulunduğunu kaydetti.

Lysenko, ayrıca ayrılıkçıların, esir değişimine razı olmadığını ifade ederek, bunun Minsk mutabakatıyla zıt olduğunu, esir düşen askerlerin kurtarılmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü söyledi. 

Debaltseve’den çıkarken esir düşen Ukrayna askerlerinin sayısının bilinmediğini dile getiren Lysenko, “Esir alınan askerlerin net sayısı henüz belli değil. Bu ayrılıkçılarla yapılacak müzakerelerden sonra belli olur” dedi.

Terörle Mücadele Merkezi yetkilisi Anatoliy Stelmah da bugün sabah itibariyle Debaltseve’de bulunan Ukrayna askerlerinin yüzde 90’ının kentten çıkarıldığını belirtti. Stelmah, “Ukrayna askerlerinin Debaltseve’den çıkarılma sürecinde sona yaklaşılıyor. Kentten ve onun yakınlarındaki kasabalardan askerlerin yüzde 90’ı çıkarıldı” diye konuştu.

Donetsk’e bağlı Debaltseve kasabası ayrılıkçıların elindeki iki büyük kent Donetsk ve Luhansk arasında köprü işlevi görmesi nedeniyle bölgede stratejik öneme sahip. Debaltseve, ayrıca Ukrayna ordusunun kontrolündeki batıya uzanan karayolu ve demiryollarının üzerinde yer alıyor. Ukrayna’da taraflar arasında Pazar gününden itibaren başlayan ateşkes anlaşmasına rağmen, son günlerde ayrılıkçıların bu kente saldırıları sürüyordu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X