AVM’lere yeni düzen

‘Outlet’ ibaresi için mağazaların en az yüzde 70’inde ‘seri sonu’ ve ‘indirimli’ ürün satılması şartı aranacak. Ayrıca ‘ibadet yeri’ olmayan AVM kalmayacak.

AVM’lere yeni düzen

Alışveriş merkezlerinde (AVM) indirimli satışlara standart geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ocak ayında yürürlüğe giren Perakende Ticaret Yasası’nın uygulama yönetmeliğini hazırladı. Sektörün görüşüne sunulan yönetmelik taslağı, alışveriş merkezlerinin niteliklerini belirliyor. Buna göre, AVM’ler en az 5 bin metrekare satış alanı ve en az 10 perakende mağazasına sahip olacak. Seri sonu, sezon sonu, ihraç fazlası, kusurlu malların indirimli veya fabrika çıkış fiyatıyla satılması ‘sürekli indirimli satış’ olarak tanımlanıyor.

TIBBİ MÜDAHALE ÜNETESİ

Bir AVM’nin ‘outlet’ ibaresini kullanabilmesi için mağazaların en az yüzde 70’i, ‘sürekli indirimli satış’ kapsamındaki ürünleri satacak. Aynı şekilde mağazalardaki ürünlerin en az yüzde 70’i de bu nitelikte olacak. Ürünlerin sürekli indirimli satışa konu olup olmadığı, yılda en az 3 kez kontrol edilecek. AVM’ler içinde sosyal ve kültürel etkinlik alanı, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, çocuk oyun alanı, tuvalet ve dinlenme yerleri oluşturulacak. Bunlar 6 ay içinde tamamlanacak. Ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere, rayiç bedelin dörtte biri kadar kirayla yer ayrılacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X