AVM’leri pazar günü kapatmak ihanet olur

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, Alışveriş Merkezi (AVM) veya organize perakende ticaretinin yüzde 30’unun pazar günleri yapıldığına dikkat çekerek ”Bunu ortadan kaldırmak ticaret hayatına ihanet olur” dedi.

AVM’leri pazar günü kapatmak ihanet olur
HABERİ PAYLAŞ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının AVM’lerdeki ortak kullanım alanlarına ve 400 metrekareden büyük perakende işletmelerinin görünür kısımlarına, acil tıbbi müdahale ünitesiyle iletişimi sağlamak amacıyla yeterli sayıda acil tıbbi durum butonunun yerleştirilmesini kapsayan yönetmeliğinin Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi kamuoyunda yankı bulan gelişmelerden biri oldu. Konuya ilişkin açıklama yapan AYD Başkanı Hulusi Belgü, yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Belgü,bakanlığın yönetmeliğin hazırlanmasında bütün sektör dernekleri ile iş birliği içinde olduğunu ve onların görüşlerini de aldığını aktararak, ”Bakanlık örnek bir çalışma yaptı” dedi.

MALİYETLER BÖLÜŞÜLECEK

Bundan sonraki sürecin işleyişine ilişkin de bilgi veren Belgü, yürürlüğe giren yönetmeliğin içindeki unsurların en geç 1 yıl içinde tam manasıyla uygulamaya başlanacağını, tüketicinin lehine olan bu gelişmenin, yönetmelik içindeki her şeyin tüketiciyi korumaya yönelik adımlar olduğunu söyledi. Belgü, uygulamanın bazı kısımlarında ortaya çıkacak maliyetin AVM’ler ve perakendeciler tarafından bölüşüleceğinin bilgisini vererek çok ciddi rakamların ortaya çıkmayacağını, bu maliyetin de AVM’lerin metrekaresine göre değişeceğini anlattı.

HÜKÜMETİN DURUŞUNU BİLİYORUZ

Hulusi Belgü, kamuoyunun zaman zaman gündemini meşgul eden konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak’ın açıklamaları sonrası, AVM’lerin pazar günü kapatılması ya da hafta içi kapanış saatlerinin daha erkene alınması tartışmalarına da açıklık getirdi. Belgü, bu konuda hükümetin duruşunun çok açık ve net olduğunun altını çizerek şunları kaydetti: ”AVM veya organize perakende ticaretinin neredeyse yüzde 30’u pazar günleri yapılır. Bunu ortadan kaldırmak ticaret hayatına ihanet olur. Bu hep konuşulan ama hiç gerçekleşmeyecek bir şey, herkes bunun farkında. Bu esnafa da Türk ekonomisine de zarar verir, hükümet bunu biliyor, böyle bir değişiklik beklemiyoruz.”

DENGELERİ ALTÜST EDER

Türk insanının hafta sonu alışveriş yaptığını dile getiren Belgü, ”Alışverişimizin yüzde 60’ı hafta sonu gerçekleşiyor. Buna kısıtlama koyarsanız, ciddi miktarda ekonominin dengelerini altüst eder. Bugün İstanbul’daki AVM’lerin yüzde 40’ı yabancı turiste hizmet veriyor. AVM’lere kısıtlama meselesi tek kelimeyle saçma ve bunları konuşmak herkes için vakit kaybı” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X