Avrupa ekonomisi 2015’i sorunlu geçirdi

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) genişlemeci para politikasıyla Avrupa borsaları geçen yılı artıda kapatırken, bölgede çok düşük enflasyon sebebiyle ortaya çıkan deflasyon tehdidi, birliğin dağılma riski, terör olayları ve mülteci krizi Avrupa’nın uzun sür

Avrupa ekonomisi 2015’i sorunlu geçirdi

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) geçen yılın ocak ayında açıkladığı verilere göre, Euro Bölgesi’nde enflasyon 2014 yılının aralık ayında yüzde -0,2’ye geriledi. 2009 yılının eylül ayından bu yana ilk kez eksiye inen enflasyonla birlikte Euro Bölgesi resmi olarak deflasyona girmiş oldu. Bu durum, o dönemde faizleri yüzde 0,05’le tarihi seviyesine kadar düşüren ECB’nin parasal genişleme konusunda daha kararlı davranmasını ve çok düşük enflasyona karşı yeni planlar uygulamaya sokmasını gündeme getirdi. Ayrıca, ECB’nin devlet tahvili alımı programını başlatmasında etkili oldu. 2015 yılının ikinci çeyreğinde Euro Bölgesi’ne ilişkin yayımlanan son ekonomik göstergeler, düşük petrol fiyatlarının olumlu etkisi ve düşük euro kuruyla birlikte bölgede yenilenen bir toparlanmanın sinyallerini verdi.

ALMANYA  DİKKAT ÇEKTİ

Avrupa ekonomisindeki ekonomik ve politik sorunların yanı sıra özellikle yılın ikinci yarısında baş gösteren terör olayları ve sığınmacı krizinin başı çektiği sosyal sorunlar, piyasaları ve bölge ekonomisini baskı altında tuttu. Bölge genelinde görülen sorunlara ek olarak Avrupa’nın lokomotif ülkesi konumundaki Almanya’da zorlu bir yıl geçirdi. Almanya, mülteci krizinde en fazla sorumluluğu üstlenen Avrupa ülkesi olarak dikkat çekerken, başta Volkswagen olmak üzere Lufthansa, Opel, Siemens ve Deutsche Bank gibi bir çok köklü Alman kuruluşun son yıllarda mali ve idari açıdan sıkıntılı günler geçirmesi Avrupa ekonomisini olumsuz etkiledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X