Avrupa`da otomobil pazarı büyüdü

AB ve EFTA ülkeleri toplamında otomotiv pazarı, bu yılın ocak-kasım döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,1 büyüdü ve 15 milyon bin 807 satış rakamına ulaştı.

Avrupa`da otomobil pazarı büyüdü

Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri toplamında otomotiv pazarı, bu yılın ocak-kasım döneminde yıllık bazda yüzde 9,1 büyüdü. 

 

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verileriyle hazırlanan “Kasım ayı Avrupa Otomotiv Pazar Değerlendirmesi” yayımlandı.

 

Değerlendirmeye göre, AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamında otomotiv pazarı, bu yılın ocak-kasım döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,1 büyüdü ve 15 milyon bin 807 satış rakamına ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde toplam 13 milyon 755 bin 559 adet satış gerçekleştirilmişti.

 

Bu dönem, geçen yılın aynı dönemine göre AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamında satışlarını en çok artıran ilk üç ülke yüzde 45,8’le İzlanda, yüzde 31,2 ile İrlanda ve yüzde 25,6 ile Bulgaristan şeklinde sıralandı.

 

Bu yılın 11 ayında geçen yılın aynı dönemine göre daralma yaşanan ülkeler yüzde 3,4 ile Lüksemburg ve yüzde 0,8 ile Estonya oldu.

 

Türkiye’de ise 2015 ocak-kasım döneminde otomotiv satışları yüzde 29,71 arttı. 11 aylık dönemde 847 bin 720 adet otomobil satış rakamına ulaşan Türkiye, bu rakamla Avrupa otomobil satışları sıralamasında 6. oldu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X