Avrupalı Egea için sıra bekliyor

Egea Sedan modeline olan talebin kendilerini heyecanlandırdığını belirten Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, 5 ayda 22 bini Avrupa’da, 16 bini Türkiye’de olmak üzere 38 bin adet satıldı. Avrupa’da belli ülkelerde birkaç aylık sıra var” dedi.

Avrupalı Egea için sıra bekliyor

AYŞEGÜL GÜRAL AKTÜRK

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Egea’nın iç pazarın yanı sıra dışarıda da beklentilerinin çok üzerinde performans sergilediğini söyledi.

Eroldu, önceki gece Almira Hotel’de Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) tarafından düzenlenen toplantıda, ‘Otomotiv Sektörünün Durumu, Geleceği ve Küresel Beklentiler’ konulu bir sunum yaptı. Eroldu, yılın ilk 4 ayında sektörde üretimin yüzde 3.1, ihracatın ise yüzde 7 arttığını belirtti. Eroldu, ”Ama biz burada çok farklı bir kulvardayız. Bizim ihracatımız yüzde 40 arttı. Üretimimiz de 4 ayda yüzde 22 yükseldi. Şuanda sektörü Tofaş sürüklüyor da diyebiliriz. Ama otomotiv sektörü genelde iyi bir performans gösteriyor tüm olumsuzluklara rağmen. Fakat tabi Avrupa’da da bir kıpırdanma söz konusu. Bütün Batı Avrupa ülkelerinde satışlarda artışlar var. Türkiye’de büyük oranda Batı Avrupa pazarına ihracat yaptığı için bundan faydalanıyor” dedi.

FARKLI YERLERE GÖTÜRECEK

Türk otomotiv sektörü büyüyecekse bu büyümenin Tofaş ve Egea’dan geleceğini ileri süren Eroldu, Egea sedan modelinin Türkiye pazarındaki otomotiv arzını artıracağını kaydetti. Egea projesinin sedan, hatchback ve station wagon olmak üzere 3 arabadan oluştuğunu hatırlatan Eroldu, sedan modelinin beklentilerinin çok üzerinde bir performansla kendilerini çok sevindirip heyecanlandırdığını vurguladı. Eroldu, şöyle devam etti: ”5 ayda Avrupa ve Türkiye 38 bin adetlik satış gerçekleşti. 22 bini Avrupa’da, 16 bini Türkiye’de. Bu rakamlar beklentimizin çok çok üzerinde. Tofaş’ı farklı yerlere götürecek. Avrupa’da belli ülkelerde birkaç aylık sıra var.”

TÜRKİYE’NİN GURURU

Hatchback modelinin lansmanına hazırlandıklarını dile getiren Cengiz Eroldu, onun da en az sedan kadar başarılı olacağına inandıklarını anlattı. Eroldu, Egea’nın yüzde 70’e yakınının Türk mühendisliğinin yönetiminde olduğunun altını çizerek, ”Türk mühendislerinin geliştirdiği bir aracın Avrupa’da bu kadar başarılı olması bence ülke olarak hepimizi gururlandıran bir konu” dedi.

BAŞIMIZA DERT AÇACAK

Konuşmasında Serbest Ticaret Anlaşmalarına da değinen Eroldu, ”Serbest Ticaret Anlaşmaları bizim başımıza dert açacak. Türkiye bu anlaşmaya dahil olmazsa sıkıntı oluşacak. Bu durum vergi yükü oluşturacak. Bütün sivil toplum kuruluşları Serbest Ticaret Anlaşmaları konusunda baskı unsuru oluşturmaya devam etmeli” diye konuştu. Asgari ücret artışının etkilerine de değinen Eroldu, ”Yakın zamanlarda çalışanlarla yeni sözleşmeler yapılacak. Maliyet artışı söz konusu olacak” ifadesini kullandı.

SİYASİ TARTIŞMALARLA VAKİT KAYBEDİYORUZ

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, önemli uyarılarda bulundu. İş dünyası olarak siyasi tartışmalarla vakit kaybedildiğini düşündüklerini belirten Baylan, şunları kaydetti: ”Bu ülkede yaşayanlar olarak kalkınmak, kalkınmanın getirdiği yaşam kalitesini de gelişmiş ülkeler seviyesinde hissetmek istiyoruz. Bu ülkedeki her bireyin arzulayacağı bir konuyken buna kavuşmak için çalışmak varken o zaman siyasetteki bu sürtüşme, bu kutuplaşma niye? Rahmetli Demirel’in dediği gibi; beyler itişip kakışırken zengin olamayız. Tüm siyasilerimize ülkeye ve bizlere karşı olan görevlerini ve sorumluluklarını hatırlatmak istiyorum.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X