Avrupa’ya giden Rus gazı kesilebilir

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderilen Rus gazının kesilme ihtimalinin devam ettiğini söyledi.

Avrupa’ya giden Rus gazı kesilebilir

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ile dün Moskova’da görüşen Miller, maddi zorluklar nedeniyle Ukrayna’nın kasım ve aralık aylarında gerekli miktarlarda doğalgaz alamadığını iddia etti.

Ukrayna’nın Rusya’dan doğalgaz almak yerine sahip olduğu yeraltı depolama tesislerinden gaz çektiğini belirten Miller, ‘Kış aylarında doğalgaz tüketiminin ocak sonu ve şubat boyunca pik yaptığı düşünüldüğünde, Avrupalı tüketiciler için Ukrayna transit riski halen sürmektedir’ dedi.

BAŞKA PAZARA GİDEBİLİR

Miller, halihazırda Ukrayna üzerinden transit geçişi sağlanan 63 milyar metreküp doğalgazın tek tedarik yolunun ‘Türk Akımı’ boru hattı olduğunu kaydetti. 

Miller, ”Başka bir seçenek yok. Yunanistan sınırından itibaren gerekli altyapıyı hazırlamak artık onlara düşüyor. Muhataplarımızın bunu gerçekleştirmek için en fazla birkaç senesi var. Zamanında yetiştirilebilmesi için AB boru hatlarının yapımına hemen başlanmalı. Aksi takdirde söz konusu doğalgaz hacmi başka pazarlara yönlendirilebilir’ diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X