Aynı ilçede ikinci kez sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır merkez Sur İlçesi’ndeki 15 mahallede bugün saat 05.00’ten geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Dün gece şiddetli patlama ve silah seslerinin geldiği ilçede polis giriş ve çıkışları tuttu.

Aynı ilçede ikinci kez sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır merkez Sur İlçesi’nde dün gece şiddetli patlama ve silah seslerinin gelmesinden sonra Valilik, bu sabah 15 mahallede sokağa çıkma yasağı konulduğunu duyurdu. Cami hoparlörlerinden de okunan Valiliktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İlimiz Sur İlçesi’nde meydana gelen olaylar nedeniyle, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi gereğince, ilimiz merkez Sur İlçesi’nde sur içinde kalan bölgede (Abdaldede, Alipaşa, Cami Kebir, Cami Nebi, Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, İskenderpaşa, Melikahmet, Ziya Gökalp, Lalebey, Süleyman Nazif, Savaş, Cemal Yılmaz mahallelerinde) 13.09.2015 Pazar günü saat 05.00’dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması kendi can ve mal güvenlikleri açısından önem arz etmekte olup, sokağa çıkma yasağının bitim süresi ayrıca duyurulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”  

SİLAH SESLERİ SABAHA KADAR SÜRDÜ

Merkez Sur İlçesi’nde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, silah ve patlama sesleri sabah saatlerine kadar sürdü. Çatışmalarda can kaybı ve yaralı ile ilgili açıklama yapılmazken, ilçeye girmek isteyen HDP Milletvekili Çağlar Demirel, HDP Diyarbakır il Eş Başkanı Ömer Önen ile DBP il Eş Başkanı Ali Şimşek’e polis izin vermedi. Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ile polis ilçenin tüm giriş ve çıkışlarını bariyer ve zırhlı araçlarla kapatırken, giriş- çıkışlara izin vermedi. 

Merkez Sur ilçesinde 6 Eylül’de polise düzenlenen saldırıda, 2 polis şehit olmuş ve 8 polis yaralanmıştı, olaydan sonra Diyarbakır Valiliği tarafından uygulanan sokağa çıkma yasağı 1 gün sonra kaldırılmıştı. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X