Azledilir mi?

ABD’de Başkan Trump’ın FBI Başkanı James Comey’ye, eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn soruşturmasına son vermek için baskı yaptığı iddiası ortalığı karıştırdı. Amerikan siyasetinde Trump’ın görevden azledilmesi yüksek sesle konuşulmaya başlandı

Azledilir mi?

ABD siyaseti New York Times gazetesinin iddiası ile çalkalanıyor. Habere göre Başkan Trump,  görevden aldığı  FBI Başkanı James Comey’ye, eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn hakkında soruşturmaya son vermesi için baskı yaptı.

Gazete habere kaynak olarak  Comey’nin şubat ayında Oval Ofis’te Trump ile  gerçekleşen bir toplantıda aldığı notlar  gösterildi.  Comey, toplantıda Trump’ın kendisine yönelttiği, ‘İyi biridir, umarım konuyu kapatırsınız’ ifadesini not düştü.

Bu görüşmeden sadece  bir gün önce Flynn’in Trump’ın göreve başlamasından önce Rusya Büyükelçisi  Sergey Kislyak ile yaptığı  telefon konuşması hakkında, yanlış bilgi verdiği için  güvenlik danışmanlığı görevinden istifa etti.

DURUM ÇOK CİDDİ

Beyaz Saray iddiaları kabul etmedi. Açıklamada Trump’ın  Flynn’in dürüslüğünden dolayı övdüğünü, ancak FBI’dan hiçbir zaman  soruşturmanın kapatılması istemediği belirtildi.

Ancak durum o kadar ciddi ki, iddialar eğer doğruysa, Trump’ın ‘adaleti engellemeye çalışmaktan’ başkanlıktan azledilmesi  gündeme gelebilir. ABD Anayasısı’na göre, azil yetkisi de Kongre’de. Burada Trump’ın partisi Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olması azil işleminin oylamaya sunulmasının önündeki en büyük engel olarak  yorumlanıyor. Ancak Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen senatörlerinden John Mc Cane bile olayı, ‘Watergate skandalı kadar büyük’ olarak tanımladı.

İLK OLMAYACAK

Trump için azil süreci başlatılırsa bu ABD siyasetinde bir ilk olmayacak.1868’de  17. başkan Andrew Johnson ve 1998’de Monica Lewinsky skandalı için Bill Clinton için azil sürecinin başlatılması kabul edildi. Ancak iki ABD  lideri de, yapılan  araştırmaların ardından  azledilmedi. Watergate soruşturmasına müdahale yaptığı ortaya çıkan  Richard Nixon’ın azil süreciyse 1974’te başladı. Soruşturma sürerken azledilmesinin kaçınılmaz olduğunu gören Nixon, azledilmeden istifa etti. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X