‘B planı savaşa geri dönmek olur’

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Cenevre görüşmeleri öncesinde önemli açıklamalarda bulundu.

‘B planı savaşa geri dönmek olur’

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre’deki üçüncü tur görüşmelerden sonra net bir yol haritası belirlemeyi hedeflediklerini, görüşmelerin çökmesi halinde ise B planının savaşa geri dönmek olduğunu söyledi.

De Mistura, Suriye’deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla BM öncülüğünde rejim ve muhalefet heyetleriyle ayrı ayrı yürütülecek ve bugün Cenevre’de başlayacak görüşmeler öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Ankara’daki korkunç terör saldırısı için Türk halkına taziyelerimi sunuyorum” diyen de Mistura, bu sabah Türkiye’nin Cenevre’deki büyükelçisini arayarak duyduğu üzüntüyü paylaştığını ifade etti. 

De Mistura, bugün görüşmelere ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ni de (BMGK) bilgilendireceğini belirtti. 

Çatışmaların durdurulması anlaşmasının büyük ölçüde uygulandığını ve kuşatma altındaki daha fazla bölgeye insani yardım ulaştırılabildiğini söyleyen de Mistura, ancak ulaştırılan yardımların yeterli olmadığını vurguladı. 

 

Taraflar arasındaki görüş ayrılıklarına dikkati çeken de Mistura, görüşmelerin BMGK’nın 2254 sayılı Suriye’ye ilişkin kararı ve Cenevre Bildirisi çerçevesinde yürütüleceğinin altını çizdi.

BM’nin ateşkes ve insani erişim çalışma gruplarının bu hafta ve gelecek hafta eş zamanlı toplanacağını ve görüşmelere katkıda bulunacağını ifade eden de Mistura, “Benim bildiğim tek B planı savaşa geri dönmek, hatta şimdiye kadar gördüğümüzden çok daha kötüsüne” dedi.

İlk görüşme rejimle

De Mistura, dün ilk olarak kadınlardan oluşan danışma kuruluyla görüştüğünü, sonrasında ise Suriyeli muhaliflere nezaket ziyaretinde bulunduğu belirterek bugünkü görüşmelere rejim heyetiyle başlayacağını kaydetti.

Bu görüşmelerde ya da diğer turda bütün Suriyelilerin temsil edileceği kapsayıcı görüşmeler yapmayı hedeflediklerini kaydeden de Mistura, “Bütün Suriyelilere şans verilmeli” diye konuştu.

Suriye’nin geleceğine ve ülkenin nasıl yönetileceğini Suriye halkının karar vermesi gerektiğini söyleyen de Mistura, şöyle devam etti:

“Üç tur görüşme düzenlemeyi hedefliyoruz. İlk tur bugün başlıyor. 24’ünde ilk görüşmelere ara vereceğiz. Aradan bir hafta ya da 10 gün sonra ikinci tur görüşmelere başlayacağız ve bu turun da iki hafta sürmesi bekleniyor. Üçüncü tur görüşmelerden sonra net bir yol haritası belirlemeyi hedefliyoruz.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X