Bağdat ile Erbil`in `petrol` anlaşması

Merkezi Irak hükümetiyle Kürt Bölgesel Yönetimi`nin, petrol ve bütçe paylaşımı konusunda nihai anlaşmaya vardı. Zebari, günde 250 bin varil petrolün Türkiye üzerinden ihraç edileceğini bildirdi.

Bağdat ile Erbil`in `petrol` anlaşması
Başkent Bağdat’ta taraflar arasında üç gün süren toplantıların ardından nihai anlaşmaya varıldığı bildirildi. Buna göre Bağdat hükümeti, Kürt bölgesinin Irak bütçesindeki yüzde 17’lik payını hiçbir kesintiye gitmeden gönderecek. Erbil yönetimi ise bunun karşılığında kendi bölgesinde ürettiği petrolün günlük 250 bin varilini Irak Petrol Bakanlığı’na verecek. Irak Ekonomi Bakanı Hoşyar Zebari, günde 300 bin varil petrolün Kerkük’ten, 250 bin varilin ise Kürdistan Bölgesel Yönetimi kontrolündeki topraklardan ve Türkiye üzerinden ihraç edileceğini açıkladı.
 
IŞİD’LE MÜCADELE
 
Irak Ekonomi Bakanı Hoşyar Zebari Bağdat ve Erbil arasındaki nihai anlaşmadan her iki tarafın da kazançlı çıkacağını bildirdi. Bağdat yönetimi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı savaşan Kürt Peşmergelere destek için de Erbil’e yaklaşık 1 milyar dolar verecek. Erbil ve Bağdat yönetimlerinin anlaşma sonrası IŞİD’e karşı mücadelede daha fazla işbirliği yapacağı belirtiliyor. Peşmerge güçlerinin bir süredir devriye gezdiği Kerkük’ün statüsüne ilişkin sorun ise hala çözülebilmiş değil.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X