Bağımsız aday ‘hizmete devam’ dedi

Bursa’dan 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi’nde bağımsız aday olan ve kampanya döneminde 24 meydanda yaptığı mitinglere hiç kimsenin ilgi göstermemesiyle gündeme gelen 67 yaşındaki iş adamı Ali Osman Demirtaş, Balıkesir’in Susurluk ilçesinde kurduğu tesis

Bağımsız aday ‘hizmete devam’ dedi

Aslen Giresunlu olan Demirtaş, yaptığı açıklamada, şimdiye kadar 52 ülkeye gittiğini, buralarda mermer ve seramik fabrikası ağırlıklı yatırımlar yaptığını anlattı.

 

Bazı ülkelerde açtığı tesislerin hala faaliyette olduğunu ifade eden Demirtaş, 50 yıllık birikimini sosyal projelere harcadığını dile getirdi.

 

Son yıllarda ise kendi adına kurduğu “Ali Osman Demirtaş Vakfı”nın faaliyetleri ile ilgilendiğini belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

 

“Vakfımızın yaşlı ve engelli bakım merkezini 2006 yılında açtık. Marmara ve Ege bölgelerinin ortasında olması için Balıkesir’i seçtik. 2000 yılında başlayan inşaatımızı 2006’da bitirdik. Başta burayı 272 zihinsel engelliyi eğitmek amacıyla kurduk. Engellilere haftada 48 saat ücretsiz eğitim verdik ancak eğitim konusunda çok başarı kaydedilmedi. Hastalar anlatılanları algılayamadı. Biz de eğitim faaliyetini durdurup yatılı bakım hizmeti olarak devam ettik. Bunun için de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından izin aldık. Şu anda 110 zihinsel ve bedensel engelli vatandaşımız merkezimizde yatılı kalıyor. Hastalarımızla ilgilenen 60 personelimiz var. Öğretmenlerimiz, doktorlarımız, psikoloğumuz, hasta bakıcılarımız. Hastalarımıza 3 öğün yemek, yıkanma, temizlenme, giyinme ve havaların güzel olduğu zamanlarda gezi ile piknik faaliyetleri yapıyoruz.”

 

Sanatsal faaliyetler

 

Merkezdekilerin el işi, şarkı ve şiir gibi sanatsal faaliyetler ile ilgilendiğini aktaran Demirtaş, “Bazıları şarkı söylüyor, biz de mutlu oluyoruz. Yaptıkları bazı ürünleri maliyetine satıyoruz. Aynı ürünün ham maddesini alıp tekrar veriyoruz. Aynısını bir daha yapıyorlar ve sürdürülebilirliği sağlıyoruz” diye konuştu.

 

Bakımını üstlendikleri kişilerin çoğunun kimsesi bulunmadığını ya da yoksul ailelerin bireyleri olduğunu anlatan Demirtaş, bazılarına anne ve babalarını kaybetmelerine rağmen bunu söylemediklerini belirtti.

 

Verdikleri hizmetlerin tamamının ücretsiz olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Bunun dışında çevredeki fakir öğrencilere burs veriyoruz, kirasını ödeyemeyen vatandaşlara yardım ediyoruz, cami ve ibadethanelere maddi konuda destek sağlıyoruz. Ayrıca engelli hastalara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından destek veriliyor” ifadelerini kullandı.

 

Demirtaş, bu hizmetleri Meclise taşımak için milletvekili adayı olduğunu dile getirerek “Amacım milletvekili olup sandalye kapmak değil, bu sosyal projelerle gündeme gelmekti. Seçilseydim bu projeleri Meclise taşıyacaktım ama şimdi sade bir vatandaş olarak hizmete devam edeceğim” dedi.

 

Bursa’dan bağımsız milletvekili adayı olan Demirtaş, 1 Kasım’da yapılan seçimde 504 oy alabilmişti. Demirtaş’ın eşiyle tercihlerini yaptıkları Gemlik’teki sandıktan kendisine bir oy çıkmış, partilerin oyları hariç bir oy da geçersiz sayılmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X