‘Bağımsızlık’ askıda

Katalonya Meclisi’nde pazartesi günü kabul edilen bağımsızlık önergesi, İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alındı.

‘Bağımsızlık’ askıda

İspanyol hükümetinin önceki gün yaptığı başvuruyu değerlendiren mahkeme, oy birliğiyle Katalan Meclisi’nin kararını geçici olarak durdurdu. Anayasa Mahkemesi’nin, bağımsızlık önergesinin anayasaya uygun olup olmadığına karar vermesi için 5 ay süresi bulunuyor. Önceki akşam akşam saatlerinde alınan karar, üst düzey 21 Katalan yetkiliye şahsen bildirildi. 

Katalonya Özerk Yönetimi Geçici Başkanı Artur Mas ve Meclis Başkanı Carmen Forcadell dahil 21 Katalan yetkili, mahkeme kararına uymazsa ve bağımsızlık girişiminde bulunurlarsa, görevleri askıya alınacak. 27 Eylül seçimlerinde 135 sandalyeli mecliste 72 vekil kazanan ayılıkçı oluşumlar ‘Junts pel Si’ (Evet için Birlikte) koalisyonu ve CUP partisi, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını tanımayacaklarını açıklamıştı. Bu durumda, mahkeme kararına uymayan ve bağımsızlık girişiminde bulunan Katalan yetkililer ve memurlar ‘itaatsizlik ve isyan’ suçlarından 25 ila 30 ylı hapis cezasına çarptırılabilir.

Ancak bu gelişmelere rağmen Katalonya’nın bağımsızlık yanlısı liderleri, Anayasa Mahkemesi’nin İspanya’dan ayrılma önergesini askıya almasına rağmen bağımsızlık planlarını kararlılıkla sürdürecekleri sözünü verdi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X