Bakan açıkladı! El Bab’ın en kritik yeri DEAŞ’tan temizlendi

Milli Savunma Bakanı Işık, “Şu anda Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Allah’a hamd olsun El Bab’ın en kritik yeri olan Hastane Tepesi’ni DEAŞ’tan temizledik.” dedi.

Bakan açıkladı! El Bab’ın en kritik yeri DEAŞ’tan temizlendi

AK Parti Kocaeli İl Başkanlığınca İzmit’te bir restoranda düzenlenen 95. Daraltılmış İl Danışma Meclisi ve Mahalle Başkanları Toplantısı’na katılanBakan Işık, Suriye’nin kuzeyinde devam eden Fırat Kalkanı Harekatı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Işık, bugün bazı kişilerin “El Bab’da ne işiniz var? Fırat Kalkanı Harekatı’na niye giriştik? Bizim sınırımızın ötesinde askerimizi niye tutuyoruz?” dediğini belirtti. 

 

Kilis’e atılan onlarca Katyuşa füzesi ve havan topunun sınır dışından atıldığını dile getiren Işık, “Ne yapacaktık, daha fazla bekleyecek miydik? ‘Olsun canım sınırımızın dışına çıkmayalım’ mı diyecektik. Hayır, terörle mücadelede terör neredeyse ve Türkiye’yi nereden tehdit ediyorsa oraya kadar gitmek ve onların başını orada ezmek bizim önceliğimizdir. Bunu yapmazsak işte o zaman teröre teslim oluruz. Elbette bu kararları almak zordur, bu kararları vermek öyle kolay değildir ama Türkiye’nin başka çıkarı olmadığı için başka yolu olmadığı için bu kararları almıştır.” şeklinde konuştu.

 

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 3 temel amacı olduğuna dikkati çeken Işık, bunların DEAŞ’ın sınır hattından ve tüm bölgeden temizlenmesi, Suriye’deki sığınmacılar için kendi ülkelerinde güvenli bölge oluşturulması ve PKK’nın Suriye uzantısı PYD ve YPG’nin kantonları birleştirme hayaline son vermek olduğunu kaydetti.

 

“PYD ile iş tutmak yılanla çuvala girmektir”

 

Bakan Işık, hiç kimsenin terör örgütleri arasında ayrım yapmaması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

 

“DEAŞ ne kadar tehlikeliyse PKK, PYD, YPG de o kadar tehlikelidir. DEAŞ’tan kurtulmak bölgemiz için ve dünya için ne kadar öncelikliyse PKK, YPG ve PYD’den de kurtulmak o kadar önemlidir. Bu konuda Türkiye’nin hiçbir tereddüdü yoktur. PKK’nın yöneticileri aynı zamanda YPG’yi de yönetiyor. Son 2 saldırıda, İstanbul saldırısı ve Kayseri saldırısında o saldırıda rol alan, görev alan teröristlerin bazılarının Kobani’de yani Kuzey Suriye’de eğitim aldıklarını biliyoruz. Bu kadar elde bilgi varken hala birilerinin PYD’yi bir barışçıl örgüt gibi sunmasına kesinlikle müsaade edemeyiz. PYD ile iş tutmak yılanla çuvala girmektir.” 

 

“3 askerimizin DEAŞ’ın elinde olduğunu değerlendiriyoruz”

 

El Bab’ta operasyonların devam edeceğini, bölgeden DEAŞ’ı tamamen temizleyene kadar Özgür Suriye Ordusu ile bu operasyonları yürüteceklerini anlatan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Şu ana kadar 3 askerimizin DEAŞ’ın elinde olduğuna yönelik bilgimiz var. Evet, 3 askerimizin DEAŞ’ın elinde olduğunu değerlendiriyoruz ancak bundan öteki tüm yorumlar teyit edilmiş bilgi değildir. Bilgiler teyit edilmeden de bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini söylüyoruz.

 

Bir konunun özellikle altını çizmek istiyorum. Bu ülkede, bu kritik süreçte bölgemizde bütün dengelerin değiştiği, bütün kartların yeniden karıldığı bu dönemde herkesin sorumlu davranması gerekiyor. Bir taraftan terör örgütlerinin Türkiye’yi çekmek istediği tuzaklara karşı hepimiz çok dikkatli olmalıyız, diğer taraftan da birliğimizi ve beraberliğimizi bozacak hiçbir harekete girişmemeliyiz, tevessül etmemeliyiz, hatta hukuk çerçevesinde müsaade etmemeliyiz. Bu, Türkiye için çok önemli. Sorumluluk sahibi olmanın tam zamanı. Aklıselim ile hareket etmenin zamanı, sağduyuyu elden bırakmamanın zamanı.”

 

“Hastane Tepesi’ni DEAŞ’tan temizledik”

 

Bakan Işık, terörle mücadelenin en kritik döneminde olunduğunu vurgulayarak, “Bir yanda El Bab’da askerlerimiz kahramanca mücadele ediyor. Şu anda Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Allah’a hamdolsun El Bab’ın en kritik yeri olan Hastane Tepesi’ni DEAŞ’tan temizledik. En kritik nokta ele geçirildi ama önümüzde daha yapacak işlerimiz var.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X