<

Bakan Akar’dan flaş açıklamalar

Milli Savunma Bakanı Akar, Yunanistan’ın gerginliği artırıcı, tırmandırıcı, provokatif davranışlarını mutlaka bir tarafa bırakması gerektiğini söyledi.

Bakan Akar’dan flaş açıklamalar
HABERİ PAYLAŞ

Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim sonrası Kaş adasının karşısındaki Yunanistan’a ait Meis adası tartışma konusu olurken, MSB Bakanı Akar ve TSK’nın komuta kademesi bölgeye gitti.

Bakan Akar ve TSK komuta kademesi, Antalya’nın Kaş Kaymakamlığını ziyaret etti. Heyet daha sonra, Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i anma törenine katıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Antalya’nın Kaş ilçesinde yaptığı açıklamada, “Biz barıştan yanayız. İsteklerimiz ve taleplerimiz karşılandığı takdirde diyalogdan yanayız” dedi.

MUSTAFA ERTUĞRUL AKER KİMDİR?

1893 Girit’te doğan Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker, 1917 yılında, Birinci Dünya Savaşı’nda 4 küçük topu ile İngilizlerin dört uçaklı gemisi ‘My Chree’yi Meis’te sulara gömdü. Bir diğer gemiyi de savaş dışı bıraktı. 200’e yakın irili ufaklı tekneyi ve Fransız topçu tabyalarını top ateşi ile yakan Aker, Fransız gemileri ‘Paris 2’yi 13 Aralık 1917’de, ‘Alexandra’yı da 8 Mart 1918’de Kemer’de top atışlarıyla batırdı. 1919’da Aydın’da Yunanlılar ile yaşanan çatışmada ağır yaralanan Mustafa Ertuğrul Aker, emeklilikten sonra yerleştiği Antalya’da 5 Kasım 1968 tarihinde yaşamını yitirdi.

BAKAN AKAR’DAN AÇIKLAMALAR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamalarda bulundu. Akar’ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

“Burada Yunanlı komşularımız, anlaşmaları bir tarafa bırakıp, adaları çok ciddi bir şekilde deniz yetki alanları konusunda ısrar ediyorlar. Bu konudaki çalışmalar yapılmakta, tezler konuşulmakta. Bu adanın diğer 23 ada gibi silahtan arındırılması lazım. Bu daha önceki bütün anlaşmalarda silahtan arındırılmış olması lazım. 18 ada Yunanlı komşularımız tarafından anlaşmalara aykırı bir şekilde silahlandırılmış, asker konuşlandırılmış. Bunlar gerginliği tırmandırmak, anlayışı tahrip etmekte. Gerginliği artırıcı, provokatif davranışların bir kenara bırakılması lazım.

Yunanlı komşularımız son derece bencil davranmakta, hukuku kendilerine göre yorumlamakta. Bugüne kadar gelişmiş bazı faaliyetler. Bunları uluslararası hukuka uygun şekilde gerçekleştirilmesini istiyoruz. Bu konuda çalışmaları tamamlayacağız. Şu anda Türkiye son derece kararlı. Biz diyalogdan yanayız. Barışçıl yöntemlerle sorunların çözülmesini istiyoruz.

Son zamanlarda Yunanistan’da bir silahlanma yarışı başladı. Fransa’nın tahrik ve teşviki ile gündemde tutulmakta. Güvenilen dağlara karlar yağmadan diyalog kanalını açmamız lazım. Bunun çok daha sağlıklı ve akılcı bir yol olduğunu herkesin görmesi lazım.

Bizim anlayışımıza göre gerginliği hiç kimseye yararı yok. Macron’un öncülüğünde bir provokatif bir yaklaşım var. Yunanistan tahrik edilmekte, yönlendirilmekte. Son 15 günde 4 büyük kara-deniz ve hava unsurlarının katıldığı tatbikatlar gerçekleştirildi. Bizim yaptığımız, her yıl yaptığımız tatbikat. Buradaki huzura, istikrara zarar verilmektedir.

Macron liderliğinde yapılan çalışmalarda uygulanan siyasette, bir anlamda politikalarının iflas ettiği görülmekte. Bunu örtbas etmek için kendilerince bir takım önlem almakta. YPG/PKK’yı desteklediler, Hafter’i desteklediler ve bu politikaları çöktü. Macron desteğin kaybolduğunu gördüğü için bunun asabiyetiyle kendince bu hatalarını örtbas etmeye çalışıyor. Yunanlı komşularımızın Fransızlar tarafından bazı girişimlere kapılmaması, gerçeği görmesi… Yunanistan’ın, Macron’un kendini kurtarma operasyonlarına meze olmaması lazım.

Karasuları 6 mil Ege Denizi’nde. Yunanlı komşularımız hava sahasını 10 mil olarak kabul ediyorlar. Tarihte de örneği olmayan bu uygulamalardan vazgeçilmesini bekliyoruz. Aklı selimle davranılmasını istiyoruz. Bizi hapsetmeye çalışıyorlar ama bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bunu herkesin görmesi lazım. Biz herkesi aklı selime davet ediyoruz.

Oruç Reis 2004 yılından beri, kıta sahanlığı sınırları içinde. Alanı belirledik. Burada bizim geçmişte Barbaros Hayrettin Paşa gemimiz de uzun süreli çalışma yaptı. Yeni bir şey yapmıyoruz. Hakkımızı, hukukumuzu onlara anlatmaya çalışıyoruz. Hem Yavuz, hem Barbaros Hayrettin Paşa görevlerini sürdürmekte, Deniz Kuvvetleri olarak da refakatimizi sürdürüyoruz.

Biz kendi göbeğimizi kesmek için, milli ve yerli savunma sanayimizle, 83 milyon olarak kendi işlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Silah ambargosunun kaldırılması çözümsüzlüğe götürecek, müttefiklik ruhuna yakışmayacak. Önümüzdeki günlerde bu yanlışların da düzeltileceğini umuyoruz.

LİBYA’DAKİ SON DURUM

Libya’da BM’nin tanıdığı tek gün Libya hükümeti. Biz Libya hükümeti ile muhatabız. Hafter grubunun saldırıları sonucunda Serrac tarafından şahsi mektuplar yazıldı. Bu konuda olumlu cevap veren tek lider Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Fransa başta olmak üzere Hafter’e büyük destekler sağladılar, Wagner grubu orada Libyalı kardeşlerimize saldırdı. Oradaki insanlara yardımcı olmak istedik. Libya ile 500 yıllık geçmişimiz var, davet üzerine oradayız.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X