Bakan Çelik’ten ‘Avrupa faşizm dalgasına karşı tedbir almalı’ uyarısı

AB Bakanı Çelik, “Avrupa’daki tüm demokratların ve özgürlükçülerin bu faşizm dalgasına karşı tedbir alması gerekir” dedi.

Bakan Çelik’ten ‘Avrupa faşizm dalgasına karşı tedbir almalı’ uyarısı

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, dün Hollanda’da yaşanan diplomatik skandala ilişkin, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin demokrasi ve insan haklarına ait tüm değerleri çiğnediğini vurgulayarak, “Avrupa’daki tüm demokratların ve özgürlükçülerin bu faşizm dalgasına karşı tedbir alması gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Çelik, Rutte’nin dünkü olayların ardından yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Bakan Çelik, Rutte’nin içine düştüğü durumu örtbas etmek için kara propagandaya sığındığını belirtti.

 

Çelik, “Bu Başbakan demokrasiye ve insan haklarına ait tüm değerleri çiğneyen uygulamalara imza attı. Siyaset ve diplomasi tarihine böyle geçti. ABkurulduktan sonra ilk defa bir üye ülke başbakanı demokratik değerleri askıya aldı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Hollanda’da açıkça Hükümet tarafından ihlal edildi.” ifadelerini kullandı.

 

Bu durumun net bir uluslararası hukuk krizi olduğunun altını çizen Çelik, Hollanda Başbakanı Rutte’nin “kendi ülkesini alt lige düşürdüğünü” belirtti.

 

Bakan Çelik, “Avrupa’daki tüm demokratların ve özgürlükçülerin bu faşizm dalgasına karşı tedbir alması gerekir.” değerlendirmesini yaptı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X