Bakan Faruk Çelik’ten koalisyon açıklaması

Bayram namazını merkez Nilüfer ilçesi Beşevler Mahallesi’ndeki Muhammed Sultan Camisi’nde kılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, daha sonra vatandaşlarla bayramlaştı.

Bakan Faruk Çelik’ten koalisyon açıklaması

Çelik, camiden ayrılırken AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm vatandaşların ve İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı kutladı.

Dünyada ciddi sıkıntı yaşayan bölgeler olduğunu belirten Çelik, “Bir tarafta doğumuzda savaşların olduğu, kanın aktığı, diğer tarafta batıda ülke iflaslarının, ciddi ekonomik sıkıntıların olduğu bir süreçte bayramı geçiriyoruz. Bizde de yeni hükümet kurma çalışmalarının devam ettiği bir süreç var” ifadesini kullandı.

Hükümet kurma çalışmalarında birinci tur görüşmelerin tamamlandığını hatırlatan Çelik, bu süreçte işin içeriğine dönük çok önemli konuların görüşülmediğini söyledi.

Görüşmelerde, partilerin seçim sonrasında biraz daha yumuşak ve birbirini anlamaya dönük bir atmosferin oluşmasına Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ziyaretlerinin önemli katkı sağladığını vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

“Kendilerinin de ifade ettiği gibi bu ziyaretler, başarılı ziyaretler oldu. Bayram sonrasında ikinci tur görüşmeler inanıyorum ki daha sağduyunun hakim olduğu bir süreci ortaya çıkarır. Aksi takdirde demokrasilerde çare tükenmez. Böyle uzlaşmaz bir tutum söz konusu olursa yine millet dün verdiği gibi kararını verecektir.

Bizim koalisyon için kime yakın olduğumuz şeklinde bir tur çalışması değildi bu. Partiler ne diyor, biz ne diyoruz? Bunu konuşalım diye birinci turu gerçekleştirdik. Onlar söyleyeceklerini, biz söyleyeceklerimizi söyledik. Özellikle CHP ve MHP ile ilgili görüşme trafiğinde bir sıkıntı yok. Her iki parti de ‘Görüşme trafiğini kapattık’ diye bir tavır ortaya koymuş değiller. Dolayısıyla bayramdan sonra daha da şekil alabilir diye ifade etmek daha doğru olur.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X