Bakan Güllüce: ‘Nükleer santrale karşı çıkanlara şaşıyorum’

Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Şehir ve Gençlik’ konulu panelde gençlerle bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türk milletinin inancı gereği dünyanın en çevreci toplumu olduğunu belirtti.

Bakan Güllüce: ‘Nükleer santrale karşı çıkanlara şaşıyorum’

Türkiye olarak hem fiziki hem de manevi anlamda çevre olarak çok iyiyiz olunduğunu belirten Güllüce, “Bu çevre konusunda da yerli bir bakışla çevreye bakmak lazım. Dünyada bine yakın nükleer santral varken, ‘Türkiye’de nükleer santral olmasın’ diye bir adam yürüyorsa onun çevreciliğinde bir tuhaflık vardır. En temiz enerjiyi aldığınız bir alan orası. Havaya salınım yapmayan, karbondioksit salmayan, ozon gazına problem olmayan, fosil yakıtlarla elde ettiğiniz enerjiye nazaran dünyaya az zarar veren bir enerji. Kendi ülkesinin yüzde 70’ini nükleerden karşılıyor ama bakıyorsun Türkiye’ye bazı insanlar geliyor. Kendi ülkesinde yeni yapılan nükleer santrallere karşı çıkmıyor da nedense bizdeki için eylem yapıyor. Herhalde bizi çok sevdiği için mi? İşte bu uyanıklıkta olmamız lazım. Biz termik santral yaptığımızda ayrı karşı çıkıyorlar. Çevreye kendi ülke değerlerimizle bakmamız lazım” diye konuştu.

Nükleer santrallere karşı çıkılmasında bir tuhaflık olduğunu belirten Güllüce, “Nükleere, termik santrale, hidroelektrik santrale, güneş ve rüzgar enerjisine karşısın. Ama elektrikler hiç kesilmesin istiyorsun. Bu nasıl olacak? Putin’den enerjiyi, İran’dan da doğal gazı alır yaparız. Bugün yüzde 70’e yakın enerjimizi ithal ediyoruz. Uluslararası bir problem çıktığı zaman vanayı kapattı mı ne yapacağız? Bırakın üretimi, dişimizi fırçalayamayız. Ben elektrik santrali yaparken sen başka ülkelerden gelip de bu ülkeyi neden karıştırıyorsun diye asıl bizim gençlerimizin onlara sorması lazım. Demesi lazım ki, ‘ben bu toprağın çocuğuyum. Çevreci de benim. Eğer karşı çıkılacaksa ben çıkarım. Sen kendi ülkene defol cehenem ol git.” Gençler çevre konusunda hassasiyet göstersin. Muhalefetini yapsın. Ama bu toprağın çocuğu bu toprağın gözüyle baksın. Buna çok dikkat edin” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’YE ÖRNEK’

Güllüce, gençlerin kentsel dönüşüm ile ilgili sorularını cevapladı. Barış Manço Kültür Merkezi’nde yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte konuşan Güllüce, Yıldırım Belediyesi’nin ilçede zorunluluk haline gelen kentsel dönüşümü Türkiye’ye örnek olan bir proje ile hayata geçirdiğini söyledi. Güllüce, “Kentsel dönüşüm Türkiye’yi yenilemek demektir. Ama vatandaşa rağmen değil, vatandaşla beraber, vatandaşın isteği ile yapılmalı. Başkan Edebali de bu konuda başarılı çalışmalar yürüterek ilçenin çehresini değiştiriyor” dedi.

Yıldırım’ın çevre ve şehircilik açısından önemli bir konumda olduğunu da belirten Bakan Güllüce, Yıldırım’da geçmişte yapılan kötü yapılaşmaların çokluğunu hatırlatarak, “Bu yüzden kentsel dönüşüm Yıldırım için mecburiyet. Dizi izlemek yerine bu panele gelerek Yıldırım’a sahip çıkan gençlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İnsan ve şehir kavramlarının birbirleri ile bağlantılı olduğunu söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ise, geleceği inşa etmek için bu iki kavramı çok iyi özümsemek gerektiğinin altını çizdi. Zaman, mekan ve insan üçlüsünün birbirleri ile harmanlandığı zaman hem insanların hem de şehirlerin geliştiğini belirten Başkan Edebali, “Şehirlerin kendine özgü dili, ruhu ve kimliği vardır. Biz de kurucu medeniyetimizin filizlendiği bir şehirde yaşıyoruz. Yıldırım, içinde bulundurduğu tarihi miras ile çok önemli ruha sahiptir” dedi.

Yarınların sahibi gençleri şehirler ve kimlikleri hakkında bilgili olmaya da davet eden Başkan Edebali, “Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi şehirlerimizi yeniden inşa etmek olmalı. Ancak bu inşa sadece fiziki olarak değil, insanların kendilerini de yeniden inşa etmeleri ile amacına ulaşır. Yaşadığımız mekanları güzelleştirerek sevmeliyiz, o aidiyet şehirlerin kimliklerini daha güçlendirir” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X