Bakan Kaya: Cumhurbaşkanı ‘dönebilirsin” demeseydi orada ölecektim

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, Hollanda’da yaşadıklarını bu kez New York’ta anlattı ve “Sayın Cumhurbaşkanımızdan ‘Artık dönebilirsin’ denilmeseydi ben orada ölecektim” dedi.

Bakan Kaya: Cumhurbaşkanı ‘dönebilirsin” demeseydi orada ölecektim

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda’nın skandal tavrına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Bakan Kaya, 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması çalışmaları kapsamında gittiği New York’ta konuştu.

Kendisine destek vermek için toplanan Türk vatandaşları tarafından coşkuyla karşılananan Kaya şunları söyledi:

“Bizim kendi vatan topraklarımız sayılan konsolosluğun 30 metre ilerisinden bizi almadılar. Gerçekten çok ırkçı, faşist bir anlayışla bizi vatandaşlarımızın bulunduğu yere de geçirmediler. Tam 7 saat boyunca biz orada Rotterdam’da bir aracın yanında bekledik, zaman zaman dışına çıktık, zaman zaman içinde durduk. Eğer ki bana Ankara’dan Sayın Cumhurbaşkanımızdan ‘Artık dönebilirsin’ denilmeseydi ben orada ölecektim ve oradan ayrılmayacaktım. Bundan emin olabilirsiniz. Bazen devlet, millet her şeyin önüne geçiyor.”

 

“TÜRKİYE DAHA FAZLA GÜÇLENMESİN DİYE”

Bakan Kaya, Avrupa’da birçok ülkede Türkiye’nin seminer ve konferanslarının iptal edildiğine dikkati çekti.

“Hollanda’nın bu ırkçı tutumuna karşı en güzel cevabı ben milletimizin 16 Nisan’da vereceğinden eminim.” diyen Kaya, Türkiye’nin güçlenmesini istemeyenlerin ülkenin bu halk oylamasından da güçlü bir şekilde çıkmasını istemediğini vurguladı.

Bütün bunların Türkiye’nin daha güçlü yarınlara gitmesini engellemek için yapıldığını anlatan Kaya, “İnşallah biz anayasa referandumunda da güçlü bir şekilde ‘evet’ diyerek 2023 Türkiye’sini sizlerle birlikte kuracağız.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine emin adımlarla güçlü bir şekilde yürüyeceğini kaydeden Kaya, 17 Nisan sabahının çok güzel bir gün olacağına inancının tam olduğunu belirtti.

Kaya, 15 Temmuz ruhuyla gece gündüz demeden 16 Nisan’a kadar çalışacaklarını dile getirerek, ABD’deki Türk vatandaşlarına sandığa gitmeleri çağrısında bulundu.

GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Öte yandan Bakan Kaya, 11 Mart akşamı kendisine destek vermek amacıyla Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu önünde toplanan Türk vatandaşlarının arasında bulunan ve Hollanda polisinin copla ağır bir şekilde şiddet uyguladığı, polis köpeği tarafından bacağından ısırılan Hüseyin Kurt’u telefonla arayarak “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Hastaneden taburcu edildikten sonra evinde istirahat eden Kurt’u arayan Kaya, sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

“Siz bizim kardeşimizsiniz ve bu milletin öz evlatlarısınız.” diyen Kaya, Türkiye’de gerçekleşen ne kadar güzel iş varsa bunda yurt dışında yaşayan vatandaşların da payı olduğunu söyledi.

Hollanda’daki Türk vatandaşlarının hem bu ülke hem de Türkiye için değer ürettiğini vurgulayan Kaya, “O gece de oradaydınız. Ben sesinizi duyuyordum, yanınıza gelemedim ama sizlerin oradaki varlığı bana manevi destek oldu. Allah sizden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Daha güzel günlerde bir arada görüşme dileğinde bulunan Kaya, her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olacağını ifade etti. Onlarla gurur duyduğunu anlatan Kaya, “Ben inanıyorum ki Avrupa’daki Türk kardeşlerimiz bu

yapılan insanlık ve hukuk dışı muameleye 16 Nisan’da en güzel cevabı verecektir.” değerlendirmesini yaptı.

“AMACIMIZ SİZE DESTEK VERMEKTİ”

Hüseyin Kurt ise Bakan Kaya’ya, kendisini arayıp görüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Sağlık durumunun iyi olduğunu aktaran Kurt, “Bizim amacımız size destek vermekti. Siz sağ salim Türkiye’ye vardığınız için sevindik.” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X