Bakan Koca ‘birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz’ diyerek kritik illeri tek tek açıkladı

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, corona virüs salgınında 1. dalganın 2. pikini yaşıyoruz diyerek, vaka sayısında artış olan kritik illeri açıkladı. Öte yandan Türkiye’de son 24 saatte 45 kişi, covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, ağır hasta sayısı 1017 oldu. Son 24 saatte 947 kişinin tedavisinin tamamlanmasıyla, iyileşenlerin sayısı 246 bin 876’ya yükseldi.

Bakan Koca ‘birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz’ diyerek kritik illeri tek tek açıkladı
HABERİ PAYLAŞ

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları…

Koronavirüsün birinci dalgasının ikinci pikini zirvesini yaşıyoruz, bayramlar ve düğünlerdeki hareketlilik ve dikkatsizliklerimiz bizi bu eşiğe getirdi.

Haziran ayında bundan böyle kontrollü sosyal hayatın başladığını söyledim. Bu dönem hayatımızın sağlığımızı garanti edecek şekilde özgürleşmesi gerekiyordu.

Tatil yerlerinde, pazarlarda, tedbirlere ne kadar uyulduğunu içimiz acıyarak görüyoruz. Salgın artarak devam ediyor. Virüs her geçen gün daha fazla insana ulaşıyor. Ağır hastalık geçirenlerin yoğun bakımda tedavi görenlerin ve yitirdiğimiz canların sayısı artıyor.

Şu ana kadar 29 bin 865 sağlık çalışanımız virüse yakalandı. 52 sağlık çalışanımızı yitirdiklerimiz arasında ebediyete yolcu ettik.

Sağlık çalışanlarımızın saldırıya uğraması şevkimizi kırıyor. Vatandaşımızdan sorumluluk bekliyoruz. Kalabalık içinde atılan her adım unutulan her maske onlarca can yakmaktadır.

Ülke genelinde durum kontrol altında. Ülke genelinde durum kontrol altında. İstanbul, Trakya ve Ege Bölgesi’nde ciddi bir artış yok. Orta Anadolu ve Güneydoğu’da maalesef ciddi artış var.

Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul’u iki kat geçmiş durumda. Ankara’da tedbirleri artırma çabası içerisindeyiz.

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Erzurum, Sivas, Kayseri halen yüksek riskli illerimiz arasında.

SALGIN ÜLKE GENELİNDE KONTROL ALTINDA

Sorunlu illerde filyasyon ekiplerimizi artıyoruz. Salgın ülke genelinde kontrol altındadır. Konya’da 460, Şanlıurfa’da 200, Mardin’de 111, Diyarbakır’da 370, Erzurum’da 207, İzmir’de 350, Kayseri’de 120 ekip sahada.

HES kodu başarıyla devam ediyor. İzolasyon tedbirine uymayan 153 bin pozitif kişi bu sayede tespit edildi.

Koronavirüsün mevsimsel hastalıklarla birleşmesi mümkündür ancak bu duruma karşı yeni tedbirlerimiz alındı ve mücadelemizin boyutu değişecek.

TÜRKİYE’NİN GÜNLÜK CORONA VİRÜS TABLOSU

Son dakika... Bakan Koca birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz diyerek kritik illeri tek tek açıkladı


Bugün hayatını kaybeden kişilerin sayısı 45. Bugünkü hasta sayısı 1596.

Son 1 aydaki hastalara bakınca, tedbirlere dikkat etmezsek her  yaş grubundan hastalarımız var.

Yaşlı nüfusumuz hastalığa yakalanmakla beraber filomoniye de yakalanıyor. Gençlerimiz ve orta yaş grubu vatandaşlarımızın iyileşme düzeyi yaşlılarımıza göre daha yüksek.

Web sayfamız daha fazla bilgiyle güncellendi, bundan sonra günlük veri paylaşımı o kanalla yapılmış olacak.

SORU – CEVAP

Birtakım düzenlemeler birçok ilimizde başladı. Ankara özelinde daha yoğun şekilde gündeme alındı ama şu an sokağa çıkma kısıtı gibi bir durum gündemimizde yok.

Salgının kontrolden çıktığını asla söyleyemeyiz ama tedbirlere uyum noktasında hassasiyet göstermezsek, sonucu farklı olabilir.

(Vakalar neden arttı?) Bizim gördüğümüz bayram ve bayram sonrası yoğun düğün ve etkinlerin olduğunu görüyoruz. Düğünlerle ilgili organizasyonun nikah tarzında olması, nişan, kına gibi etkinliklerin yapılmaması şeklinde Bilim Kurulumuzun önerisi olduç

(Aşı çalışmaları) Faz 3 çalışması için bakanlığımız onay verdi. Biz bu çalışmalara izin verilirken, hiç kimseyi zorlayan bir çaba içinde değiliz. Gönüllülük esasında olan çalışmaları bizim biliyor olmamız, daha sonra kullanım için önemli. Hiç kimseyi zorlayan bir çaba içinde değiliz, gönüllülük esaslı. Bunu zorlamayla yapmıyoruz. Rusya’dan da bir müracaat oldu. Dosyasına bakıldı. Önümüzdeki günlerde bir üçüncü aşının faz 3 çalışması için izin verilmiş olabilir.

(Futbol müsabakaları) Bilim Kurulunun, futbol müsabakalarının sezonun ilk yarısına kadar seyircisiz oynanması yönünde önerisi var.

(Ankara’daki hastaneler)  Kapatılan hastaneleri açmak gibi bir eğilimimiz vardı, özellikle yoğun bakım bölümlerini devrede tutma noktasında bir çaba içindeyiz.

Şu ana kadar hastalığı ikinci kez geçiren kişileri görmedik ama bu olmayacağı anlamına gelmez.

İlaçların evinde veriliyor olmasını önemsiyoruz. 150 bini geçen kişi izolasyonda olması gerekirken, izolasyonda olmadığını görüyoruz.

Bizim testlerin içinde basın mensupları ve turistik bölgelerde yapılan testler yok. Pozitif vakaları takibe alıyoruz ama testlerin içinde yok.

(Sağlık personeli) Önümüzdeki dönemde devreye girecek hastanelerimiz olacak. Hastanelerin devreye girmesiyle bu anlamda alım söz konusu olacak.

(Ek ödeme) Filyasyon yapanlar, acil, göğüs hastalıkları, dahiliye, çocuk gibi yoğun çalışanlarla ilgili düzenleme birkaç güne yayımlanmış olur.

(Okulların durumu) Kısıtlı bir şekilde eğitimin devamı yaklaşımımız var. Hazırlık, birinci, ikinci sınıf ve 8-12 ile ilgili düzenlemeyi gelecek hafta konuşuruz. Daha çok birinci sınıfların alışması açısından ‘2 gün devam, 5 gün okula gitmeme’ şeklinde bir uygulama gündeme gelebilir.

(PCR sonuçlarının bildirilmemesi) Bazı özel hastanelerde kaydın yeterince tutulmadığını gördük, uyarılarımızı yaptık.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X