Bakan Şimşek, büyümeyi değerlendirdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, siyasi belirsizlikler ve olumsuz dış konjonktür nedeniyle büyümenin Orta Vadeli Programda (OVP) öngörülen yüzde 4’ün altında kalmasının muhtemel olduğunu belirterek, “Ancak otomotiv, konut ve beyaz eşya gibi bazı temel sektörl

Bakan Şimşek, büyümeyi değerlendirdi
HABERİ PAYLAŞ

Şimşek, yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde olumsuz konjonktüre rağmen beklenenin üzerinde yüzde 3,8 büyüdüğünü vurgulayan Şimşek, yılın ilk yarısında ise büyümenin 3,1 olarak gerçekleştiğini ifade etti. ​

Bakan Şimşek, siyasi belirsizlik nedeniyle ertelenen yatırım, küresel finansal piyasalarda dalgalanma, artan jeopolitik gerginlikler ile AB’deki durgunluğun yılın ilkyarısında ekonomik büyümeyi sınırladığına değindi. 

Şimşek, şunları kaydetti:

“Olumsuz dış konjonktür nedeniyle net ihracat büyümeyi 2015 yılının ilkyarısında 1,2 puan aşağı çekmiştir; iç talebin büyümeye katkısı ise 4,4 puan olmuştur. Söz konusu katkının en önemli bileşeni 3,4 puan ile özel tüketim olmuştur.

Siyasi belirsizlikler ve olumsuz dış konjonktür nedeniyle büyümenin OVP’de öngörülen yüzde 4’ün altında kalması muhtemeldir. Ancak otomotiv, konut ve beyaz eşya gibi bazı temel sektörlerdeki güçlü satış trendi, ekonominin 3. çeyrekte ılımlı da olsa büyümeye devam edeceğini göstermektedir.

Son 13 yılda uygulamaya koyduğumuz yapısal reformlar sayesinde Türkiye ekonomisinin temelleri hala sağlamdır. Güçlü mali dengelerimiz, sağlıklı bankacılık ve dinamik özel sektörümüz ile artan istihdam bunun ispatıdır.

Hiç kuşku yok ki orta-uzun vadede sürdürülebilir yüksek büyüme patikasına geçebilmek için öncelikli yapısal reformları hızla uygulamaya koymalıyız. Bunun için de güçlü bir siyasi irade olmazsa olmaz koşuldur.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X