Bakan Tüfenkci Azerbaycan’a gidecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Üçlü Bakanlar Toplantısı’na katılmak üzere yarın Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gidecek.

Bakan Tüfenkci Azerbaycan’a gidecek

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, Üçlü Bakanlar Toplantısı’nın, tarihi İpek Yolunu canlandıracak olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nde gümrük işlemleri ve hudut geçişlerine hız verilmesi açısından önem taşıdığı belirtildi. Söz konusu proje ile Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan’ın Avrupa ile Asya arasındaki köprü rollerini güçlendireceğine işaret edilen açıklamada, ayrıca her üç ülke gümrük idarelerince yasal ticaretin kolaylaşacağı, yasa dışı ticaretle ortak mücadele edileceği kaydedildi. Açıklamada, 19 Temmuz’da yapılacak toplantının sonunda ortak bildiri yayımlanacağı vurgulanarak, bildiri ile Kafkasya transit koridorunu desteklemeye yönelik Dışişleri ve Ulaştırma bakanları arasında kurulan üçlü mekanizmalara benzer nitelikte gümrük idareleri arasında da üçlü bir mekanizma kurulacağı ifade edildi.

PROJEYE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Bakan Tüfenkci, gerek Kafkasya’da gerekse Karadeniz havzası ile Ortadoğu’da son dönemde yaşanan istikrarsızlık, iç savaş, işgal ve terörist faaliyetlerin ne kadar zor bir dönemden geçildiğinin apaçık göstergeleri olduğunu söyledi. Tüfenkci, ”Böyle bir dönemde Asya ile Avrupa’yı bağlayan en önemli kavşak noktasında yer alan ülkelerimizin iş birliği önemini daha da artırmaktadır. Bu çerçevede, her üç ülke gümrük idarelerine de yasal ticareti kolaylaştırmak ve yasa dışı ticaretle beraberce mücadele etmek konularında önemli görevler düşmektedir. Projeye çok büyük önem veriyoruz, projenin tamamlanmasıyla beraber Çin ile İngiltere’yi demiryolu ile en kısa ve en hızlı şekilde birleştirebileceğiz. Bu muazzam proje ile üretim ve tüketim merkezleri ülkelerimiz üzerinden birbirlerine bağlanmış olacaklar” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X