Bakan Ünal: ‘Biz Diyarbekir’den vazgeçmeyiz’

Diyarbakır’daki temaslarını sürdüren Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal,Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı Valilik Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi.

Bakan Ünal: ‘Biz Diyarbekir’den vazgeçmeyiz’

Devletin milletin ta kendisi olduğuna dikkati çekerek, milleti temsilen burada bulunduklarını belirten Bakan Ünal, “Biz Diyarbekir’den vazgeçmeyiz.” dedi.

 

“Bugün devlet, şefkat eliyle burada”

 

Ünal, “Bugün devlet, şefkat eliyle burada. Devlet ihya, imar, inşa, kültür, sanat ve çevre için burada. O nedenle herhangi bir şekilde birileri engellemeye kalkışsalar, birileri maalesef ideolojik angajmanları ve talimatla hareket etseler de birileri maalesef yalanı ve iftirayı ısrarla bir propaganda biçimine dönüştürseler de biz Diyarbekir’den vazgeçmeyiz. Çünkü o 5 bin yıllık kadim gelenek. Bizim için, Sur-i Sultani ne ise Diyarbakır Surları da odur.” şeklinde konuştu.

 

“Davutoğlu Diyarbakır’a gelecek”

 

Kültürel mirası korumak için Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Diyarbakır’da olduklarını dile getiren Ünal, tarihi dokuyu ihya etmek için burada olduklarını, yarın da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır’a gelerek, kültür ve sanat alanında kentte neler yapılacağını vatandaşlarla paylaşacağını sözlerine ekledi.

 

“İddialar asılsız”

 

Toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ise “Sur’da yapacağımız çalışmaların aslında temelini 2012 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinden onaylanan Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı çerçevesinde yapacağız.” dedi. 

 

Bakan Sarı, konuşmasında şunları kaydetti:

 

“Sur’da bahsedildiği gibi ‘TOKİ’nin yüksek katlı konutları olacak, orada bir rant elde edilecek, insansızlaştırılacak, başka insanlar getirilecek’ gibi bu iddialar kesinlikle karşılıksızdır ve yanlıştır.”   

 

“Kimse endişe etmesi​n”

 

“Vatandaşlarımız kesinlikle mağdur edilmeyecektir.” diyen Bakan Sarı, “Orada yaşayan bütün vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda bütün çözüm önerilerini kendilerine sunacağız. Hiç kimse endişe etmesin, devletin güvencesi altında kendi tercihleri doğrultusunda yaşam alanları kendilerine teslim edilecektir.” şeklinde konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X