Bakan’dan et açıklaması! 13 TL daha ucuza satılacak…

Et ve Süt Kurumu’nun ucuz et ilanına başvurular dün sona ererken, marketlere et satışına bugünden itibaren başlıyor.

Bakan’dan et açıklaması! 13 TL daha ucuza satılacak…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref  Fakıbaba, Türkiye’nin bütün illerinde satış noktası bulunan zincir marketlerde  kıymanın 29 liradan, kuşbaşı etin 31 liradan satışa sunulması için yapılan  çalışmalara ilişkin, “Amacımız, dar gelirli vatandaşların protein ve et  ihtiyacını karşılamak. Ama bu arada da üreticilerimizi korumak” dedi.

 

Et ve Süt Kurumu’nun başlattığı ‘Ucuz Et Seferberliği’ kapsamında Kıymayı 29,00 TL/Kg (KDV dahil) ve kuşbaşıyı ise 31,00 TL/Kg (KDV dahil) fiyatlarla Türkiye’nin 81 ilinde kendi satış noktalarının tamamında satmayı taahhüt eden zincir marketlere, taze dana karkas et satışı başlıyor.

 

Et ve Süt Kurumu’nun ilanına başvurular dün sona ererken, marketlere et satışına bugünden itibaren başlıyor.

 

Buna göre marketler, ürünleri 0,5 kilogramlık ambalajlarda satacak. Sözleşme imzalandığı tarihten itibaren reyonlarında başka kıyma ve kuşbaşı ürün bulunduramayacaklar. Marketler ‘ucuz’ eti KDV dahil kıymayı kilogramı 29 liradan, kuşbaşını kilogramı 31 liradan satacak.

 

Büyükşehirlerde dana kuşbaşının kilogramı 44 TL’den satılıyordu.

 

BAKAN FAKIBABA: İSİMLER AÇIKLANACAK

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref  Fakıbaba, Türkiye’nin “onur konuğu” olarak katıldığı  Uluslararası Tarım, Tarım Makineleri ve Balıkçılık Fuarı (SIAMAP 2017) için  geldiği Tunus’ta, AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Vatandaşa uygun fiyatlı et satışına ilişkin çalışmalar kapsamında Et  ve Süt Kurumu’nun (ESK) istekli marketlerden fiyat teklifleri aldığını hatırlatan  Fakıbaba, “Kıymanın 29 liradan, kuşbaşının 31 liradan satışa sunulması için  gerekli çalışmaları yaptık. Bugün yarın firmalar da belli olur.” dedi.

 

Fiyatların kesin olduğunu ve gelen tekliflerin değerlendirilmesinin ardından Türkiye’nin 81 ilindeki satış noktalarında bu fiyattan satış yapmayı taahhüt eden zincir marketlerin isimlerini açıklayacaklarını belirten Fakıbaba,  “Amacımız, dar gelirli vatandaşların protein ve et ihtiyacını karşılamak. Ama bu  arada da üreticilerimizi korumak. Normalde 23,80 liradan almış olduğumuz Karkas’ı  yerli besicilerden 25 liraya çıkardık. Bir taraftan halkımıza ucuz et verirken,  bir taraftan üreticilerimize destek sağlıyoruz.” diye konuştu.

 

Fakıbaba, ortaya konan çalışmanın vatandaşların tümünü memnun  edeceğini dile getirirken şu ifadeleri kullandı:

“İnanıyorum ki hem üreten hem bu işle uğraşan kasap arkadaşlarımız hem de tüketen 80 milyon halkımız bu işten mutlu olacaklardır. Niyetimiz iyi, Allah da bize yardım ediyor. Hem gıdada hem tarımda hem hayvancılıkta geleceğimiz noktalar belli. Kısa, orta ve uzun vadede neler yapacağımızı da halkımızla paylaşacağız. Bu kısa vadede olan bir gelişme. Çünkü dar gelirli gruplar et  alamıyor. Ama ben bundan sonra daha rahat alacaklarına inanıyorum. Bu,  Türkiye’nin her noktasında geçerli olacak. Biz hazırız, kısa bir süre sonra satışların başlamasını umuyorum.”

 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X