Bakanlıklarda devir teslim heyecanı

Seçim kabinesinin açıklanmasının ardından gözler ekonomiyi seçime kadar yönetecek isimlere çevrildi. Yeni kabinede ekonomi yönetimini temsil eden 11 bakanlıktan 5’inde yeni isimler oturacak.

Bakanlıklarda devir teslim heyecanı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Geçici Bakanlar Kurulu’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirilen Ahmet Erdem, görevini Faruk Çelik’ten devraldı. Bakanlıkta gerçekleştirilen devir-teslim töreninde konuşan Faruk Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptığı 4 yılda çalışma hayatı açısından önemli icraatlara imza attıklarını belirtti. Çelik, ‘Darbe ürünü sendikal mevzuatı kaldırdık, onun yerine çağın gereklerine uygun, örgütlenme özgürlüğünün önünü açan bir mevzuatı çalışma hayatına kazandırdık. Yine, memurlarımızın yıllardır beklediği toplu sözleşme hakkını, bu dönemde hayata geçirdik ve memurlarımıza önemli kazanımlar sağlayan 3 toplu sözleşme sürecini başarıyla tamamladık’ dedi. İş sağlığı ve güvenliği alanında da ilk kez müstakil İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı yürürlüğe koyduklarını hatırlatan Çelik, 40’a yakın alt düzenlemeyi de hayata geçirdiklerini kaydetti. 

HUZUR İÇİNDE DEVREDİYORUM

Çelik, söz konusu temel düzenlemelerin yanında sağlık ve sosyal güvenlik alanında da vatandaşları rahatlatan düzenlemeler yaptıklarını ifade etti. Çelik, ‘Bütün bu çalışmalarımızda Sayın Ahmet Erdem Bey’in katkısı ve emeği çoktur. Onun için zor alanlardan sorumlu olan bu bakanlığı, bu alanda tecrübesi ve birikimi olan Sayın Ahmet Erdem’e devretmenin huzuru içindeyim. Sayın Ahmet Erdem’in, ülkemizin içinde bulunduğu bu hassas dönemde üstlendiği görevi başarıyla yerine getireceğine inancım tamdır. Kendisine başarılar diliyorum’ diye konuştu.

AYNI DUYARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİM

Bakanlık görevini devralan Ahmet Erdem de, yıllardır çalıştığı bakanlıkta kendisine başka bir sorumluğun tevdi edildiğini kaydetti. Erdem, ‘Devletin devamlılığı esasında şahsım adına tevdi edilen bu görevi seçime kadar aynı duyarlılıkla sürdüreceğimi belirtmek isterim. Sayın Bakanımızla önemli icraatlara imza attık. Bana tevdi edilen bakanlık görevini büyük sorumluluk içerisinde yerine getireceğimi ifade etmek isterim’ dedi.

HER ŞEY GİBİ BU İŞ DE TAKIM İŞİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevine getirilen Cenap Aşcı da, görevi Nurettin Canikli’den devraldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleştirilen ve üst düzey bürokratların yer aldığı devir-teslim töreninde konuşan Nurettin Canikli, Aşcı’nın yeni görevinde çok güzel hizmetlere imza atacağına inandığını belirterek başarılar diledi. Bakanlık çalışanlarına da teşekkür eden ve helallik isteyen Canikli, ”Bu millete, bu ülkeye hizmet davanız varsa bu amaca ulaşmak için çok önemli görevler bunlar. Her şeyde olduğu gibi bu iş de takım işi. Bizlere de ekibimizle önemli hizmetler nasip oldu. Katkılarınızdan ve çalışma azminizden dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi. Bakanlık görevini devralan Cenap Aşcı da, Canikli’ye verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

ALİ BABACAN’A MEKTUP

Ali Babacan ise, Başbakan Yardımcılığı görevini Cevdet Yılmaz’a devretti. Kalkınma Bakanlığı görevini yürüten Cevdet Yılmaz, Geçici Bakanlar Kurulu’nda Başbakan Yardımcılığı görevine getirilmişti. Hazine Müsteşarlığı’ndaki devir teslim basına kapalı gerçekleşti. AK Parti hükümetlerinde kesintisiz bakanlık ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstlenen Ali Babacan’a, veda resepsiyonunda Hazine Müsteşarlığı çalışanlarınca mektup verildi. Mektupta, Hazine Müsteşarlığı’nda Babacan ile birlikte çalışılan uzun sürede ekonomide köklü bir dönüşüm süreci gerçekleştirildiği, finansal istikrar konusunda önemli ilerlemeler sağlandığı ve ekonominin şoklara karşı dayanıklılığının ciddi biçimde artırıldığı belirtildi.

13 YILDA 5 HÜKÜMETTE BAKANLIK

Türkiye’nin dönüşüm tecrübesinin uluslararası platformlarda takdirle karşılanan ve örnek gösterilen model haline geldiğine işaret edilen mektupta, bu başarıların elde edilmesinde siyasi istikrar ortamının, etkin ve tutarlı politikaların en üst düzeyde sahiplenilerek zamanında ve kararlılıkla uygulanmasının temel belirleyici faktörler olduğu vurgulandı. Mektupta, ‘Siyasette geçirdiğiniz yaklaşık 14 yıllık sürede sergilediğiniz ilkeli tavır ve güven verici duruşla toplumun tüm kesimlerinin takdirini ve beğenisini kazandınız. Engin tecrübeniz, teknik kapasiteniz ve bilgi birikiminiz ile uluslararası ekonomi bürokrasisinin de en deneyimli simaları arasında yerinizi aldınız” denildi. Babacan, 2002’de kurulan 58. Hükümetin en genç üyesi olarak 35 yaşında bakan oldu ve yaklaşık 13 yılda 5 hükümette bakanlık görevi üstlendi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X