Balıkçılar av yasağının uzamasını istiyor

Doğu Akdeniz’in en önemli balıkçılık merkezlerinden Mersin’de sektör temsilcileri denizlerdeki balık sayısının artması için 5 aylık av yasağı süresinin uzatılmasını istiyor.

Balıkçılar av yasağının uzamasını istiyor
HABERİ PAYLAŞ

Mersin Balıkçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, her geçen yıl balık miktarında azalma olduğunu söyledi. Her geçen sezonun bir öncekini aratır hale geldiğini ifade eden Polat, ‘Giderek kaybolacak bir meslek potansiyeline sahibiz. Balıkçılık mesleği önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde tehlike altında olacak. Biz bunun önlemini almak için en azından 1 yıl boyunca tamamen tüm denizlere oltacılar da dahil yasak istiyoruz’ dedi.

YASAK BALIKLARI ÇOĞALTIR

Erdemli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın da, nisanda başlayan av yasağının eylül ayı içinde biteceğini hatırlatarak, balıkçıların yeni sezon hazırlıkları kapsamında teknelerini yıllık bakıma aldıklarını kaydetti. Balıkçıların yeni sezon hazırlığı yapmasına rağmen av yasağının uzatılmasını da istediğini vurgulayan Sakın, ‘Akdeniz’de yapay resiflerin çoğalması ve av yasağının 2 yıla uzatılması balıkların çoğalmasını sağlayacak. İşte o zaman hem balıkçılarımız hem de ülkemiz kazanacaktır. Yasak olursa kontrollü balıkçılıktan dolayı balıklar çoğalır” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X