Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ dedi!

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle birlikte balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek balık sezonunu açtı.

Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ dedi!

Denizlerde av yasağının 1 Eylül itibariyle sona ermesiyle balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek balık sezonunu açtı.

Marmara Denizi’nin güneyi ile Ege Denizi’nin kuzeyinde, tekne, ekipman, yakıt, personel ve diğer eksiklerini gideren balıkçılar,  denize açılıp, sezonun ilk mahsulünü toplamadan önce tören düzenlendi.

Çanakkale’nin Lapseki ilçesindeki balıkçı barınağında düzenlenen törene, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Hasan Uysal, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ ile balıkçılar katıldı.

Burada bir konuşma yapan Turan, Çanakkale’nin balıkçılık konusunda deneyimli bir kent olduğunu belirterek, bu yıl sezon açılışını dualarla yaptıklarını, bol mahsul beklediklerini bildirdi.

Turan, “Böyle güzel bir sahilde böyle güzel bir günde hep beraber ‘Vira Bismillah’ demek için buradayız. Ümit ediyoruz, dua ediyoruz bu yıl balık sezonu bir öndeki yıldan daha güzel daha bereketli daha sağlıklı olsun. Kazasız belasız, bol balıklarla bol kazançlarla dönmeye vesile olsun inşallah.” dedi. 

Zonguldak Ereğli’de tören

Zonguldak Ereğli’de de “vira bismillah” diyecek balıkçılar için tören düzenlendi. 

Törende konuşan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Karadeniz kıyısında bulunan yerlerin en büyük geçim kaynaklarından birinin balıkçılık olduğunu söyledi. 1 Eylül’de av yasağının kalkmasıyla balıkçıların, “vira bismillah” diyeceğini belirten Uysal, şöyle konuştu:

“Bol bereketli bir sezon geçirmenizi temenni ediyorum. Rabbim başağrısı dahi vermesin, hiçbir sıkıntınız olmasın, kazasız belasız, güzel, mutlu, bol ve bereketli bir av sezonu geçirmenizi tüm kalbimle yüce Rabbimden

niyaz ediyorum. Sağlıklı gidin ve sağlıklı gelin.”

Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Firuz Yılmaz da ilçeden Türkiye’nin pek çok bölgesine balık sevkiyatı yapıldığını vurgulayarak, “İnşallah bu sezon da Türkiye’nin pek çok ilinin balık ihtiyacı bu bölgeden karşılanacak. Kazasız belasız bir sezon temenni ediyorum.” dedi.

Sinop’ta balıkçılar av sezonunu kurban keserek açtı

Sinop’ta da balıkçılar “Vira Bismillah” demeden önce tören düzenlendi.

Kurban ve pasta kesilen törenin ardından balıkçılar, denize açıldı.

Sinop Limanı’nda düzenlenen törene Vali Kemal Cirit, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve çok sayıda balıkçı katıldı. 

Balıkesir’de av öncesi tören

Denizlerde av sezonunun başlaması dolayısıyla Balıkesirde de tören düzenlendi. 

İlçeye bağlı Çakıl Mahallesi’nde düzenlenen törende konuşan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı,  Türkiye’de denizlerin çok zengin kaynaklara sahip olduğunu belirterek, son yıllarda ülkede birçok gıda maddesinin GDO’lu olup olmadığı konusunda tartışmalar yaşandığını ifade etti.

Yazıcı, “Oysa denizden çıkan tüm ürünler doğal ve organiktir. Ancak, ülkemizin son beş yılına baktığımızda,balık üretimimizde düşüşler olduğunu görürüz. Balık üretimimizi artırmak zorundayız. Balıkçılarımızın sorunlarının çözümü konusunda kendilerine her çeşit desteği vermeye hazırız.” dedi. 

Balıkesir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş da Çakıl’ın, Türkiye’nin en büyük balıkçılık merkezi olduğuna dikkat çekerek, “İlimiz, su ürünleri açısından ülkemizde zaman zaman birinci, zaman zaman da ikinci sırada yer alıyor.” diye konuştu.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı ve CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın ile Namık Havutça da yeni av sezonunun hayırlı olması dileğinde bulundu. 

Törende Balıkesir Zağnos Paşa Mehteran Takımı’nın gösterisinin ardından, yeni av sezonu için protokol üyeleri sembolik kurdele kesti. 

Ordu Fatsa’da “Vira bismillah” diyen balıkçılar denize açıldı

Av yasağının kalkması ile birlikte “Vira bismillah” diyen balıkçılar için Ordu’nun Fatsa ilçesinde de tören düzenlendi. 

İlçeye bağlı Yalıköy Mahallesi’ndeki limanda düzenlenen törende konuşan Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Ersin Soydan, balıkçılara bol ve bereketli bir av sezon geçirmeleri dileğinde bulundu. 

Yalıköy Su Ürenleri Kooperatif Başkanı Eftal Mutlu da yeni sezondan umutlu olduklarını dile getirdi. Palamudun bu yıl bol olmasını beklediklerini ifade eden Mutlu, hamsinin ise az olabileceğini söyledi. 

Mutlu, geçen yıl hamsiden yana yüzlerinin güldüğünü belirterek, “İnşallah bu sezon denizden bol rızık alırız.” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından balıkçılar, ‘Vira bismillah’ diyerek denize açıldı.

Tekirdağlı balıkçılara davul ve klarnetli uğurlama

Tekirdağ’da, yeni av sezonu açılış töreninin ardından balıkçılar, “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesince 2016-2017 Su Ürünleri Av Sezonunun açılışı dolayısıyla Kumbağ Mahallesi’ndeki balıkçı barınağında tören düzenlendi.

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, törende yaptığı konuşmada, kentte balıkçılıkla birçok kişinin uğraştığını belirterek, bütün balıkçılara bol ve bereketli bir av sezonu diledi. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat da balıkçıların bol ve bereketli bir yıl geçirmelerini istediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından barınakta demirli gırgırların yanına gelen Roman vatandaşların, davul ve klarnet eşliğinde dokuz sekizlik ritimle çaldıkları parçalara törene katılanlar da eşlik etti.

Oynanan oyunların ardından tekneler, havai fişekler eşliğinde 4,5 aylık av yasağının ardından Marmara Denizi’ne açıldı.

İzmir’deki balıkçılar limana boş döndü

Türkiye su ürünleri avcılığının yüzde 10’unun karşılandığı İzmir’de 59 gırgır teknesinin sahipleri, bu gece başlayan av sezonu öncesi hazırlıklarını tamamladı.

Güzelbahçe Balıkçı Barınağı’nda demirli bulunan tekneler, ağların istiflenmesi, vinçlerin halatlara çekilmesi ve cihazların kontrolü sonrası av için sert sayılan 5-7 kuvvetinde rüzgarın etkili olduğu İzmir Körfezi açıklarına doğru hareket ettirildi.

Dikili, Foça, Mordoğan ve Didim açıklarında avlanmaya çalışan balıkçılar, rüzgar nedeniyle balık sürülerini çevirmekte başarılı olamadı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X