Balıkesir’e yeni mavi bayrak! Bakın hangi ilçeler mavi bayrak almış?

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sahillerde gerçekleştirdiği; temizlik, bakım, onarım ve ıslah çalışmaları ile iskele ve cankurtaran kuleleri kurulumlarını sürdürürken, 1 Haziran’da başlayacak sezon öncesinde açıklanan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRÇEV) verilerine göre, Balıkesir’in mavi bayraklı plaj sayısı 49’a çıktı, Büyükşehir Belediyesi’ninki de 22’ye yükseldi.

Balıkesir’e yeni mavi bayrak! Bakın hangi ilçeler mavi bayrak almış?

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2024 yılı mavi bayrak ödüllerini açıkladı. Mavi bayraklı plaj sayısı ile dünya sıralamasında 567 plajla 3’üncü sıradaki yerini koruyan Türkiye’de, Balıkesir 4’üncü sırada yer alıyor. Gerçekleştirdiği sahil temizliği, bakım, onarım ve ıslah çalışmalarıyla 1 Haziran’da açılacak deniz sezonuna kadar hazırlıklarına devam eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, temizliklerin hemen ardından tuvalet, duş, iskele ve cankurtaran kulelerinin kurulumunu yapıyor. Geçtiğimiz yıl kazandığı ‘Türkiye’de en fazla Mavi Bayrak sahibi olan belediye’ unvanını bu yıl da koruyan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; 2023 yılında 18 olan mavi bayraklı belediye plaj sayısını, 2024 yılında 22’ye yükseltti.

49 PLAJDA, MAVİ BAYRAK DALGALANIYOR

TÜRÇEV her yıl; yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi, çevre yönetimi, güvenlik ve hizmetler gibi başlıklarda toplam 33 kriter üzerinden yaptığı değerlendirme sonucunda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işletmesinde olan; Ayvalık’ta 5, Edremit’te 7, Burhaniye’de 3, Gömeç’te 1, Erdek’te 4 ve Marmara’da 2 olmak üzere toplamda 22 plaj, mavi bayrak almaya layık görüldü. TÜRÇEV’in yaptığı değerlendirmeler sonucunda bu yıl Balıkesir genelinde 49 plajda, mavi bayrak dalgalanıyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X