‘Balkanlar Bursa için sorumluluk’

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Rumeli Dernekleri Federasyonu (RUDEF) Başkanı Şuayip Toprak ile federasyona bağlı derneklerin başkanlarıyla görüştü. Yeni belediye binasındaki başkanlık makamında gerçekleşen buluşmada, Balkan ülkeleriyle Bursa ar

‘Balkanlar Bursa için sorumluluk’

Balkan ülkeleriyle Bursa arasında bir kader birliği olduğunu ifade eden Altepe,  627 yıl önce Kosova’nın fethedildiğini ve bu tarihten itibaren İslamiyet’in o bölgede yayılmaya başladığını söyledi.

Bugün orada yaşayan Müslümanların Bursa’da mutlaka bir akrabasının ya da yakınının bulunduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Balkan ülkeleriyle etle tırnak misali iç içeyiz. Akraba olmamız ve din kardeşliğimizin bir göstergesi olarak, oradaki yakınlarımızla ilgilenmemiz bizim için bir sorumluluk. Dolayısıyla hayırsever işadamları eliyle yaptığımız yatırımlar ve düzenlediğimiz organizasyonlarla bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi. 

KOPUKLUK GİDERİLDİ

Başkan Altepe, Balkan ülkeleriyle Türkiye arasındaki ‘komünizm nedeniyle 45 yıl süren’ kopukluğun son 12 yılda atılan adımlar sonucu giderildiğini belirtti.  Bursa olarak  ellerini taşın altına koyduklarını ve var olan soğukluğu ortadan kaldırmak için görev aldıklarını anlatan  Altepe, Balkanlar’daki ata yadigarı eserlerin tamamına yakınını restore ettiklerini, oradaki Müslümanlar arasında birliği sağlamak için çeşitli sosyal organizasyonlar planladıklarını hatırlattı. 

Tüm bu faaliyetlerin Bursa ile Balkan ülkeleri arasındaki dostluk ve kardeşliği pekiştirdiğini, toplumla birlik olmaya dair bir uyanmanın başladığını vurgulayan  Altepe, “Düzenlediğimiz sünnet cemiyetleri, bayram ve kandil programları toplumda bir uyanmaya vesile oldu. Benzer organizasyonlar oradaki kardeşlerimiz tarafından da organize edilmeye başlandı. Bunlar mutluluk verici olaylar. Çünkü oradaki akrabalarımızın, kardeşlerimizin öz kültürlerini unutmasını istemiyoruz. Kültürel ve sosyal kalkınmayla birlikte ekonomik olarak da şahlanmalarını istiyoruz” diye konuştu. 

RUDEF Başkanı Şuayip Toprak ise,Altepe’nin Balkan ülkelerindeki faaliyetlerinde de övgüyle söz ederek, federasyon olarak her zaman için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin emrinde olduklarını ifade etti. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X