Bankalar sorumluluk almalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ocak-ağustos döneminde 303 bin çekin karşılıksız çıktığını ifade ederek, bankaların bu konuda sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Bankalar sorumluluk almalı

Palandöken, yazılı açıklamasında, yılın 8 ayında yaklaşık 11 milyar lira tutarında 303 bin çekin karşılıksız çıktığını, 2 milyar lira tutarındaki 66 bin senedin ödendiğini, 8,1 milyar lira tutarındaki 621 bin senedin ise protesto edildiğini açıkladı. Çeklerin karşılıksız çıkmasını önleyecek yeni düzenlemeler yapılması gerektiğinin altını çizen Palandöken, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezinin Ağustos 2017 Çek Raporu’na göre, yılın 8 ayında bankalara ibraz edilen toplam çek tutarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artışla 500 milyar lira, çek adedinin ise yüzde 9 azalışla 13 milyon olduğunu kaydetti.

Karşılıksız veya protestolu çekler konusunda bankaların da sorumluluk alması gerektiğini vurgulayan Palandöken, ‘’Bankalar çek hesabı açtırmak isteyen kişinin sosyal ve ekonomik durumunu iyi analiz edip araştırmalı, dükkanın açılış tarihini, denetimlerini iyi yapmalı. Çekin karşılıksız çıkma riskini önleyici yeni düzenlemeler de yapılmalı. Bankalar müşterilere özel bir ticari arşiv tutabilir. Böylelikle güvenilir müşteri ayırt edilir, mağduriyetler azalır” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X