Bankalara `Merkez` desteği

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), zorunlu karşılıklara faiz uygulamasına yeniden başlıyor.

Bankalara `Merkez` desteği
TCMB, kasım ayından itibaren bankalara zorunlu karşılıklar için faiz ödeyecek. Zorunlu karşılığa tabi kuruluşların 2014 Kasım ve Aralık’taki Türk Lirası zorunlu karşılık tesislerine yapılacak faiz ödemesi, TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin 700 baz puan eksiği olacak.
 
Kasımdaki ilk zorunlu karşılık tesis dönemi 24 Ekim’de başlayacak; 24-31 Ekim tesisleri için zorunlu karşılık faizi yüzde 0 olarak dikkate alınacak.
 
2015’te oran değişecek
 
2015 yılından itibaren üç ayda bir ödenecek faiz oranının belirlenmesinde ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin 500 veya 700 baz puan eksiği dikkate alınacak.
 
TCMB’den yapılacak açıklamada, “Dengeli büyüme ve yurt içi tasarrufları güçlendirmek için çekirdek yükümlülüklere ilave bir destek sağlanacak. Finansal kuruluşların zorunlu karşılıklarının Türk Lirası tutulan kısmına ödenmeye başlanacak faizin bu doğrultuda bir teşvik unsuru olarak kullanılmasına karar verildi. Zorunlu karşılıklara faiz ödenmesine 2014 kasım ayında tesis edilen zorunlu karşılıklardan itibaren başlanacak” denildi.
 
TCMB, zorunlu karşılıklara faiz ödenmesine 2010’da son vermişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X