Bankaların dış borçları arttı ama likidite sağlam

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının dış borçlarının arttığını ancak likiditelerinin sağlam olduğunu duyurdu.

Bankaların dış borçları arttı ama likidite sağlam

Fitch’ten yapılan açıklamada, ”Türk bankalarının dış borçları bu yılın ilk yarısında artış gösterdi. Fakat sektörün döviz cinsinden likiditesi, ödemesi gelen kısa vadeli döviz borçlarını karşılamak için yeterli olan seviyesini sürdürüyor” ifadesi kullanıldı. Bankaların bu yılın ilk yarısında toplam dış borcunun 9 milyar dolar artarak 172 milyar dolara ulaştığı vurgulanan açıklamada, bu yükselişin tahvil ihraçlarındaki artış, piyasa koşulları ve döviz hareketlerinin yansıması olduğu kaydedildi.

İYİMSER SENARYO

Bankaların dış borcunun 96 milyar dolarlık kısmını kısa vadeli borçların oluşturduğu dile getirilen açıklamada, ”Temel senaryomuz, Türk bankalarının iyi bir piyasa erişimine sahip olmaya devam edeceği ve büyük oranda döviz cinsinden borçlarını çevirebileceği yönünde. Mevcut döviz likiditesi, bankaların kısa vadeli piyasa erişim kesintileri ile başa çıkabileceği anlamına geliyor. Türk bankalarının eğer gerekirse önümüzdeki 12 aylık sürede yaklaşık 85-90 milyar dolarlık likiditeye erişim sağlayabileceğini tahmin ediyoruz” denildi. Açıklamada, ilerleyen dönemde olası uzun süreli piyasa erişim kesintisinin yaşanmasının bankalar için dikkate değer risk oluşturabileceği vurgulandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X