‘Barış için müzik’

Nilüfer Belediyesi ile Barış İçin Müzik Vakfı arasında imzalanan işbirliği protokolüyle, barışın sesini notalarla duyuracak olan “Barış için Müzik Nilüfer Orkestrası” için önemli bir adım atıldı.

‘Barış için müzik’

Nazım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen protokol imza törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, Uludağ Rotary Kulübü Başkanı Murat Çağlar, Barış için Müzik Vakfı Başkanı Mehmet Selim Baki ile Barış için Müzik Vakfı Başkan Yardımcısı Yeliz Baki katıldı. 

Nilüfer Belediyesi olarak 2020 yılında kurulması planlanan “Çocuk Orkestra ve Korosu” için çalışma başlatan Barış İçin Müzik Vakfı’na, Bursa’daki çalışmalarında destek vereceklerini belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Barış için Müzik Vakfı, ‘Barış için Müzik-El Sistema Türkiye’ kapsamında, 2020 yılına kadar Türkiye’nin farklı kentlerinde kurulacak orkestra ve korolar aracılığıyla 10 bin çocuğa ulaşabilmeyi hedefliyor. Biz de, demokrasinin, katılımcılığın, özgürlüğün, sosyal belediyeciliğin, eşitliğin ve vicdanın kenti olarak hedeflediğimiz, barışa sevdalı bir kent olarak, bu çabayı yürekten destekliyoruz” dedi.

“Barış için Müzik Nilüfer Orkestrası”nın, barışın sesini notalarla duyuracağını ifade eden Başkan Bozbey, “Bu önemli sosyal hareketin ilk adımları, Nilüfer Belediyesi, Barış için Müzik Vakfı ve Uludağ Rotary Kulübü’nün işbirliğiyle atıldı. Bizler, özellikle bugüne dek herhangi bir çalgı ya da müzik eğitimi alma olanağı olmayan çocukların, sanatsal yaşama katılım hakkı önündeki engelleri kaldırarak, barışın sesini müzik aracılığıyla duyurmak istiyoruz. İhtiyaç sahibi ve istekli çocuklara, müzik aracılığıyla toplumsal ve kültürel yaşam alanı açan projeye Belediyemiz destek verecek” şeklinde konuştu.

Çocukların, Anayasa’da ve Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yazılı doğal haklarını yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Barış için Müzik Vakfı Başkanı Mehmet Selim Baki de, “Bunu da Nilüfer Belediyesi ile yapıyor olmak büyük bir mutluluk. Bu işe vesile olan Uludağ Rotary Kulübü’ne de teşekkür ediyorum. Yakında Nilüfer’den çok güzel sesler çıkacak” şeklinde konuştu.

Protokol çerçevesinde ilk ders de aynı gün yapıldı. Işıktepe Mahalle İletişim Merkezi’nin ikinci katında bulunan salonlarda 137 çocuğa enstrümanları verildi ve ardından ilk derse geçildi. Çello, keman, kontrbas ve viyola gibi enstrümanları ile tanışan çocuklar ilk derslerini neşe içinde gerçekleştirdi. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X