Barışa ‘hayır’

Kolombiya’da hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında imzalanan tarihi anlaşma referandumda reddedildi.

Barışa ‘hayır’

Seçim kurulunun açıkladığı resmi rakamlara göre Kolombiyalıların yüzde 50,21’i anlaşma aleyhinde oy kullanırken, FARC’ın Kolombiya’nın siyasi hayatında söz sahibi olmasını da öngören barış anlaşmasına ‘evet’ oyu verenlerin oranı yüzde 49,78’de kaldı.

Referanduma katılma oranı yüzde 37,43 olarak açıklandı. Oylamadan önce yapılan anketler barış anlaşmasının kabul edileceğini göstermekteydi.

SEVİNÇ VE HÜZÜN

Anlaşma karşıtları başkent Bogota’da sevinç gösterileri düzenlerken, barış anlaşmasının kabul edilmesinden yana olanlar göz yaşlarına boğuldu.

BARIŞ ARAYIŞINA DEVAM

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos yaptığı açıklamada  yenilgiyi kabul ettiğini ancak ‘barışı aramaya devam edeceğini’ söyledi. Santos,’ Vazgeçmiyorum. Görevimin son dakikasına kadar barışı aramaya devam edeceğim’ dedi.

Gerilla örgütü FARC da referandum sonucunu hayal kırıklığıyla karşıladı.

‘Timoşenko’ lakaplı FARC lideri Rodrigo Londono, şimdilik silahlı mücadeleyi yeniden başlatmak niyetinde olmadıklarını belirtti ve ‘bundan böyle de barışa hazır olduklarını ve ülkenin geleceğinin inşasında silahlar yerine argümanlarını konuşturacaklarını’ söyledi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X