Barzani: Kürt devletine destek veren çok ülke var

‘Bağımsızlıkları’ önünde daha önce var olan engellerin kalktığını iddia eden Barzani, “Devlet sahibi olmak, kendi geleceğine karar vermek Kürdistan halkının en tabii hakkıdır. Kürt devletini kabul eden ve buna destek veren birçok ülke var. Bunu açıkça ila

Barzani: Kürt devletine destek veren çok ülke var

ABD temaslarını sürdüren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Virginia eyaletindeki temasları sırasında konuştu. 

Iraklı Kürtlerin “bağımsızlığa” yakın olduklarını ifade eden Barzani, “Bağımsızlığın önünde daha önce var olan engeller kalkmış durumda. Kalanlar da çok küçüktür. Devlet sahibi olmak ve kendi geleceğine karar vermek Kürdistan halkının en tabii hakkıdır. Amacımıza ulaşmaya çok yakınız. Bu bir süreçtir ve Kürdistan Parlamentosu da referandumun yapılması kararını almıştır. Ancak bugün için önceliğimiz IŞİD’e karşı savaştır” diye konuştu.

IŞİD saldırılarından sonra yeni şartlar oluştuğuna işaret eden Barzani sözlerini şöyle sürdürdü: “Önceleri, Kürt devleti ifadesini dinlemeye hazır hiçbir devlet tanımıyordum. Ancak şimdi Kürt devletini kabul eden ve buna destek veren birçok ülke var. Bunu açıkça ilan ettiler. Şu an hiçbir devlet, bağımsızlığımıza karşı değil. IŞİD savaşı ve başka hiçbir neden Kürdistan’ın bağımsızlığı önünde engel olamaz. Kürt milleti, kendi kaderini belirleyecektir. Her geçen gün bağımsızlık amacına yaklaşıyoruz. Bunun gerçekleşmesi uzak değildir. Konuyla ilgili yaptığımız müzakerelerden de müsterihiz. Çocuklarınızı okutmaya gayret edin. Çok kısa bir gelecekte gerçekleşecek olan bağımsız Kürdistan’a hizmet etsinler.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X