Barzani: Öcalan’la zaman zaman yazışıyoruz

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, İmralı’da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’la mektup vasıtasıyla yazıştıklarını söyledi.

Barzani: Öcalan’la zaman zaman yazışıyoruz

Rudaw’ın haberine göre; Barzani, Londra’da yayımlanan El Hayat gazetesine verdiği röportajın ikinci bölümünde, Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana aracılığıyla zaman zaman PKK lideri Öcalan’la yazıştıklarını ve Öcalan’ın genel konularda yardımda bulunmak istediğini belirtti.

Barzani, Kürdistan Bölgesi’nde İranlı herhangi bir askeri uzman bulunmadığını belirtirken, Erbil ile Tahran arasında herhangi bir sorun olmadığını ifade etti.

 

IŞİD’le savaşın başlamasından sonra İran’ın Erbil’e iki uçak yardım kargosu gönderdiğini belirten Barzani, yardımların sürdüğünü dile getirdi.

 

“Irak’ta İran askeri uzmanları yok” diyen Mesud Barzani, İran’ın bu ülkede yerini sağlamlaştırmak istediğine dikkat çekti.

 

“Hem ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la hem de İranlı komutan Kasım Süleymani’yle dostluk geliştirebilir misiniz” sorusuna Barzani, “Benim için ulusumun meselesi önemlidir. İran ve ABD arasındaki anlaşmazlıkla ilgilenmiyorum. Kim Kürtlere yardım ederse, ona teşekkür etmek lazım” cevabını verdi.

 

Başkan Barzani ayrıca, ABD-İran anlaşmasının tüm Ortadoğu’ya etki edeceğini söyledi.

5 BİN MİLİS

 

Şii milis grubu Heşid Şabi’nin Kerkük’ü savunmak üzere 5 bin milis gönderdiği konuya ilişkin Barzani, “Heşdi Şabi’ye ihtiyacımız yok ve başka bir gücün de Kerkük’e girmesine izin vermeyeceğiz. İhtiyacımız olduğu takdirde dost ve müttefiklerimizden isteriz bunu. Şu an ne Heşdi Şabi’ye ne de başka bir güce ihtiyacımız yok” diye konuştu.

 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlığıyla ilgili soruyu, “Benim isteğimin kimsenin isteğine üstünlüğü yoktur. Ben Kürdistan’ı bağımsız bir devlet olarak görmek istiyorum” şeklinde cevaplayan Mesud Barzani, “Parçalanmış bütün Kürdistan’ı mı kastediyorsunuz yoksa Irak Kürdistanı’nı mı” sorusuna da, “Şu an Irak Kürdistanı’dan bahsediyorum” cevabını verdi.

 

IKBY Başkanlığı’nı devretmek istediğini belirten Barzani, “Gerçek duygum şu ki, bu emaneti başkasına devretmek istiyorum. Yaşamım boyunca başkan olarak kalmayı diğerlerinin yaptığını tekrar etmeyi asla istemiyorum. Bir süre sonra görevimden el çekmek istiyorum ancak halk vazgeçmemi istemiyor. Açıkça söylüyorum ki, itibarım benim en büyük koltuğumdur” diye konuştu.

 

“Bir general rolünü mü üstlendiniz” sorusuna Başkan Barzani gülerek, “Ben general değil, bir Peşmergeyim” şeklinde yanıt verdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X